Változott az állattartásra vonatkozó szabályok-tájékoztatás
Tilos az állat küllemének megváltoztatása
A január elsején életbe lépett új Ávt. tiltja az állat küllemének megváltoztatása érdekében történő sebészeti beavatkozást, vagyis a fül- és farokvágás is tilos. Ezek ma még a fajtajelleg megtartása végett engedélyezettek, noha Európa számos országában már évekkel ezelőtt betiltották (és a kiállításokon sem nézik jó szemmel a kurtított kutyákat).
Az Állatvédelmi törvény a kutyák és macskák élelmezési, valamit prémtermelési céllal történő megölésének tiltásán felül már a felhasználást is tiltja.
Veszélyes, ha embert harapott
A módosított törvény szerint egy kutya nem minősíthető a fajtája alapján veszélyes ebnek. Csak egyedi elbírálás alapján lehet veszélyesnek minősíteni ebet, ha az már fizikai sérülést okozott (értsd: embert harapott), vagy ha az eb fizikai vagy pszichológiai állapota alapján feltételezhető, hogy az embernek fizikai sérülést okozhat.
A kutya viselkedését az állatvédelmi hatóság által javasolt, „ebek viselkedésének megítélésében jártas" szakértő bírálja el. (Ezeknek a szakértőknek a listája elvileg majd a netre is felkerül.)
Veszélyes kutyákat kizárólag állatvédelmi hatóság által kiadott engedéllyel, ivartalanítva és elektronikus azonosítóval (mikrochippel) ellátva lehet tartani. Tilos továbbá bármilyen verse-nyeztetésük, az őrző-védőzés, valamint az országba való behozataluk és kivitelük.
Olcsóbb chip és országos nyilvántartás
Az új Ávt. előírja, hogy a chipezett állatok és gazdáik adatait mostantól kötelező egy országos adatbázisban nyilvántartani. Az itt szükséges regisztráció az állatorvos kötelezettsége. A chipezésért és a regisztrációért maximum 3500 forintot kérhet az állatorvos, így lényegesen olcsóbb lett, ugyanis az egész procedúra eddig (chip+beültetés+regisztráció) 6000 forint körül volt.
Ebösszeírás és ebadó
Az ebadó bevezetéséről az önkormányzatok dönthetnek. Az ebadó, vagyis ebrendészeti hozzájárulás összegét a tartás célja, a tartási hely mérete és állatjóléti jellemzői, az egy helyen tartott ebek száma, valamint a tulajdonos szociális helyzete alapján szabják ki. Évente legfeljebb 6000 forint lehet, veszélyes kutyák esetében, pedig max. 20.000 forint.
Mentesülnek az ebadó alól :
- a magyar fajták (puli, pumi, mudi, kuvasz, komondor, rövid szőrű és drótos magyar vizsla, magyar agár, erdélyi kopó) - amennyiben törzskönyvvel rendelkeznek (!),
- a speciális feladatot ellátó kutyák (mentő-, segítő- és szolgálati kutyák),
- az ivartalanított ebek (kivéve a veszélyes kutyákat)
- a menhelyen élő, valamint az állatmenhelyről, ebrendészeti telepről vagy állatvédelmi szervezettől örökbefogadott kutyák.
A beszedett összeget teljes egészében az ivartalanítás támogatására, a menhelyek és gyepmesteri telepek fenntartására, az állatvédők támogatására, valamint egyéb állatjóléti és közegész-ségügyi feladatokra kell fordítani. Az önkormányzatoknak az ebadó beszedése mellett háromévente legalább egyszer ebösszeírást is kell tartaniuk.