Január 23. csütörtök, Rajmund, Zelma
Hírek, események 2012. május 22. 18:55 | Szerző/forrás: MTI

A bizottságok támogatták Varga Mihály miniszterré történő kinevezését

Képgaléria
A bizottságok támogatták Varga Mihály miniszterré történő kinevezését
Az Országgyűlés számvevőszéki és költségvetési bizottsága, valamint gazdasági bizottsága kedden meghallgatta a politikust, és támogatták tárca nélküli miniszterré történő kinevezését.

A gazdasági bizottság meghallgatása

Varga Mihály, a Magyarország és az IMF, illetve az EU közötti tárgyalásokra jelölt tárca nélküli miniszter olyan hitelmegállapodás megkötésére törekszik, amely kifejezett előnyökkel jár az ország és a gazdaság számára, és erősíti a magyar gazdaság iránti bizalmat.

Az Országgyűlés gazdasági bizottsága keddi ülésén hallgatta meg a politikust, és támogatta tárca nélküli miniszterré történő kinevezését. A miniszterjelölt kifejtette: "azon leszek, hogy az ország számára a lehető legjobb megállapodás szülessen, olyan, amely tartható, amely garanciát jelent a nemzetközi szervezeteknek arra, hogy Magyarország gazdasága fenntartható pályán van".

Hozzátette: a kormány eddigi erőfeszítései például az államadósság csökkentésében akkor hasznosulhatnak igazán, ha a gazdaság iránti bizalom erősödik. Megerősítette: a kormány elővigyázatossági megállapodásra törekszik, amely biztonsági hálót jelent a magyar gazdaságnak, így erősíti a gazdaság iránti bizalmat. Ennek köszönhetően egyebek mellett a ma a GDP 4-4,3 százalékát is elérő államadósság-szolgálat is csökkenhet - mondta.

A magyar kormány a minél gyorsabb megállapodásban érdekelt, de arra is felhívta a figyelmet, hogy a magyar fél csak egyharmad arányban tud hatni a tárgyalások gyorsaságára - mondta. "Nem vagyok superman, nem tudom egymagam befolyásolni, hogy mikor születik meg a megállapodás" - tette hozzá. Az ülést követően újságíróknak azt mondta, abban bízik, hogy a tárgyalófelek a nyár folyamán megkezdődő tárgyalásokra készülnek.

A magyar kormány sok tapasztalatot gyűjtött a korábbi két IMF-hitel felvételéből - mondta. Hozzátette, hogy a 2008-as megállapodásra szükség volt, Magyarország ezért köszönettel tartozik az IMF-nek, de emlékeztetett arra is, hogy a hitel visszafizetési kötelezettsége kizárólag erre a ciklusra esik. A 2016-ig tartó törlesztési időszakban különösen 2012-ben és 2013-ban magasak ezek a terhek, 3,5 illetve 5 milliárd euró visszafizetését jelentik - ismertette.

A kormánynak új feladatokat is ad, hogy az elmúlt fél évben kissé megváltozott a nemzetközi közgazdasági gondolkodás. Az eddigi megszorítás, szigorú fiskális politika mellé felsorakozott a gazdaságösztönzés igénye is. Kifejtette, hogy ezért szemléletváltásra van szükség, amely jobban koncentrál a munkahelyek bővítésére és a növekedés ösztönzésére.

Elmondta, a magyar kormány időben kezdett el foglalkozni ezekkel a területekkel. Az elmúlt 2 évben például nagy erőfeszítéseket tett az adóssági kitettség csökkentése és az államháztartási hiány leszorítása, amelynek sikerét mutatja, hogy júniusra megszűnhet a túlzottdeficit-eljárás az országgal szemben. Hozzátette, hogy júniusig a kormánynak igazolnia kell Brüsszel felé, hogy jövőre is tartani tudja a 3 százalék alatti hiányt, és el kell gondolkodnia azon, milyen erőfeszítéseket kell még tenni a munkahelyek növelése és a növekedés ösztönzése érdekében. "Az adócsökkentésben is előre tudtunk lépni, a járulékcsökkentés területén azonban van még tennivalója a kormánynak" - mondta.

A konvergenciaprogram szerinti hiány az idén a GDP 2,5, jövőre 2,2 százalékára csökken, az államadósság pedig az árfolyamváltozásnak köszönhetően több mint 500 milliárd forinttal, a GDP 78,9 százalékra mérséklődött. Ez is azt bizonyítja, hogy az eddigi adósságcsökkentő intézkedések csak akkor hasznosulnak ha a bizalom erősödik - fejtette ki. Megjegyezte ugyanakkor, hogy a görög és spanyol helyzet miatt a kabinetnek tartósan bizalmatlan helyzetre is fel kell készülnie.

A jelölt miniszterré történő kinevezését a 18 kormánypárti képviselő támogatta, az 5 ellenzéki tartózkodott.

A számvevőszéki és költségvetési bizottság meghallgatása

Támogatta Varga Mihály kinevezését a Magyarország és az IMF, illetve az EU közötti tárgyalások vezetésével megbízott tárca nélküli miniszteri posztra az Országgyűlés számvevőszéki és költségvetési bizottsága kedden a miniszterjelölt kinevezés előtti meghallgatásán. Varga Mihály reményét fejezte ki, hogy a túlzottdeficit-eljárás júniusi megszüntetése után elindulhatnak a tárgyalások.

Az ülést követően újságíróknak elmondta "nagyon bízom abban, ha Magyarország kedvező elbírálást kap a túlzottdeficit-eljárás tekintetében, akkor ezt követően hamarosan megkezdődhetnek a tárgyalások". Hozzátette: érzékelik, hogy az EU, illetve az IMF illetékesei is a június 23-i brüsszeli döntésre várnak. A miniszterjelölt abban is bízik, hogy addig a tárgyalási mandátumokat is elő tudják készíteni a tárgyalófelek.

Varga Mihály az bizottság előtt kifejtette, hogy szerinte nagyságrendi megtakarítást és előnyöket jelent az országnak az IMF/EU-hitelmegállapodás.
Az országgyűlési bizottságában Varga Mihály a miniszterként előtte álló feladatok közé sorolta a Magyarország iránti bizalom erősítését, a védőháló "kifeszítését", és a megállapodás megszületését. Az sem baj, ha a megállapodás az 1996-oshoz hasonló lesz, az is biztosítékként szolgált, abból sem hívott le a kormány - mondta. (1996-ban Magyarország 264,18 millió SDR összegű, 23 havi futamidejű készenléti hitelről állapodott meg az  IMF-fel.) A hitelmegállapodás lehetséges nagyságát firtató kérdésre pedig akkora összeget tartott megfelelőnek, amely két-három évet megfelelő biztonsággal meg tudna finanszírozni.

Nyikos László, a bizottság elnökének kérdésére kifejtette: a megállapodásnak köszönhetően a finanszírozás kamatterhe még ebben ciklusban a GDP 4 százaléka alá csökkenhet.

A miniszterjelölt Vágó Gábor (LMP) kérdésére kitűnőnek nevezte elődje, Fellegi Tamás munkáját, hiszen mint mondta "eljutottunk a tárgyalások megkezdéséig". Most már az IMF és az EU jelzésére vár, hogy azok el is induljanak - mondta. Varga Mihály emlékeztetett: az elmúlt időszakban a magyar kormány két fontos dokumentumot juttatott el Brüsszelbe, a Konvergenciaprogramot és a Széll Kálmán Terv 2.0-t, amelyekben bemutatta a  hiány csökkentését. Úgy vélte: az intézkedésekkel kényelmesen 3 százalék alatt lehet tartani a hiányt jövőre is. Az idei GDP mutatók szerinte megfelelnek a várakozásoknak, "urai vagyunk a helyzetnek" - mondta, és hozzátette: a következő félévben már megindulhat a növekedés annak köszönhetően, hogy kiesik a bázishatás, nő a külső kereslet, és megkezdi tevékenységét egy nagy autóipari beruházás.

Puch László (MSZP) valódi gazdasági fordulatnak tartaná, ha a Varga Mihály által megjelölt célokat el tudná érni a kormány. Jelezte ugyanakkor: bár Varga Mihály személyét is alkalmasnak tartják, mégis tartózkodik az MSZP a szavazásnál, mert úgy vélik a jelenlegi struktúrával ezeket a célokat nem lehet elérni. Ehhez vissza kellene térni az önálló pénzügyminisztériumi struktúrához. Ennek ellenére, Puch László támogatásukról  biztosította Varga Mihályt munkájában.

Kövessen minket a Facebookon is!