Rétvári Bence: a korrupció az egész társadalmat károsítja
Rétvári Bence előadásában hangsúlyozta, hogy az állam nem a saját pénzéből, hanem az adófizető állampolgárok befizetéseiből gazdálkodik, ezért különösen fontos felelősségteljesen gazdálkodni vele.
Az emberek nem hisznek a teljesítményben, - ami egy rossz tendencia – ennek következménye pedig a korrupcióhoz vezető magatartás. A bizalom hiánya miatt fizetnek az emberek olyan szolgáltatásokért, melyekért adóforintjaikkal már egyszer hozzájárultak – fogalmazott az államtitkár.
Azonban – húzta alá – minden korrupciós cselekedet az egész társadalmat károsítja. A KIM ezért célul tűzte ki, hogy először egy deregulációs program keretében egyszerűsítse és átláthatóvá tegye a jogszabályi környezetet. Emellett már az Alaptörvény biztosítja, hogy állami pénz nem juthat átláthatatlan tulajdonosi struktúrával rendelkező cégekhez – emlékeztetett.
Beszédében hangsúlyozta, hogy a politikai, társadalmi, gazdasági korrupciót együtt szükséges kezelni, hiszen ezek hatnak egymásra.
Kitért a Közigazgatás Korrupció-megelőzési Programjára is, mely a korábbi tendenciákkal ellentétben két évet ölel át, a számon kérhetőség jegyében. A program nem szünteti meg a korrupciót, azonban új útra terelheti az ellene folytatott küzdelmet - mondta.
Ez utóbbinak legfontosabb eleme a példamutatás, ami egy öngerjesztő folyamat és számos kormányzati programhoz kapcsolódik. Ennek jegyében tettek bürokráciacsökkentő lépéseket, melynek egyik eredménye a kormányablakok létrehozása volt.
A program alapelveit sorolva kiemelte a hitelességet, a fokozatosságot, a szervezeti működés átalakítását és a múltbéli korrupció számonkérését.
Ez új megközelítés – folytatta - integritás alapú, mely a megelőzésre is koncentrál, nem csupán utólag büntet. Emellett nem fenyeget, hanem elvárásokat rögzít – tette hozzá.
Arról is beszélt, hogy a kormány célja, hogy minél több önkormányzat bevezethesse a program intézkedéseit. A sikeres végrehajtás feltételei között említette a kampányfinanszírozást, a hálapénz ügyének rendezését és az üzleti szférával való együttműködést.
Az előadás során megemlítette a közszolgák Hivatásetikai Kódexét is, mely végső soron a közszolgálati és korrupcióellenes magatartás alapjainak lefektetése a közigazgatásban dolgozóknak.
Az államtitkár prezentációjában kiemelte, hogy az integritás alapú rendszer bevezetése 2012-ben indul két minisztériumban, amit év végétől fokozatosan vezetnek be.
Ezek mellett hangsúlyozta az eljáró hatóságok minőségi és mennyiségi megerősítésének, valamint az állami szervek közötti részletes együttműködési megállapodások fontosságát.
Kitért arra is, hogy tájékoztató programokat indítanak el az antikorrupciós értékek hirdetésére: így a Nemzeti Alaptantervet is kiegészítik és tájékoztatási programot indítanak a magyar vállalkozások számára.
Előadása végén Rétvári Bence beszélt az ügyészég megerősítéséről, a bírósági „gyorsító csomagról”, valamint az új Büntető törvénykönyv korrupciós cselekedeteket érintő szigorításairól. Az eredmények között említette az új Közbeszerzési Törvényt, valamint hogy hazánk elsőként csatlakozott a Nemzeti Korrupcióellenes Akadémiához.