Hatékonyabb hozzájárulás Afganisztán önállóvá válásához
A több mint háromszáz honvéd a kabuli nemzetközi repülőtér őr- és biztosító kontingensében, a tartományi újjáépítési csoportban, a légi-kiképzés támogató csoportban, valamint a légi tanácsadó csoportban teljesít szolgálatot szeptembertől.
A küldetés döntő és kritikus szakaszába ért. Eljött az idő, hogy Afganisztán népei kezükbe vegyék a sorsukat. Ennek érdekében átalakítjuk a missziót is: a hangsúly a tanácsadáson, mentoráláson, felkészítésen lesz. Ezzel egy időben a NATO megkezdi csapatainak kivonását - hangsúlyozta beszédében Hende Csaba.
A honvédelmi miniszter hozzátette, az afganisztáni misszió ma a Magyar Honvédség legnehezebb és legfontosabb vállalkozása. Olyan tapasztalatokat szereznek meg a magyar katonák, amelyeket a gyakorlótéren nem lehetséges. Úgy vélte, mindez egy egész katonanemzedék számára jelent komoly gyakorlatot, amit szükség esetén a haza védelmében fel lehet használni.
Az eseményt követő sajtótájékoztatón a honvédelmi tárca vezetője elmondta: a magyar katonák kiváló teljesítményét és elismertségét mutatja, hogy ismételten felkérték a Magyar Honvédséget, biztosítsa a kabuli nemzetközi repülőtér védelmét. Emlékeztetett rá, hogy a repülőtér logisztikai szempontból kiemelten fontos, hiszen más módon nem lehetne megvalósítani „a világtörténelem egyik legnagyobb logisztikai műveletét\", amelyen 2014 végéig mintegy százharminc ezer katona hagyja el légi úton Afganisztánt. „Ennek biztonságos lebonyolítását bízta a világ a magyar honvédekre. Úgy gondolom, ez a kontingens, amely tapasztalt, harcedzett katonákból áll, növelni fogja hazánk nemzetközi tekintélyét\" - emelte ki Hende Csaba.
A parancsismertetés során elhangzott, a kabuli nemzetközi repülőtér őr- és biztosító kontingensében kettőszázhuszonhét, a tartományi újjáépítési csoportban nyolcvankilenc, a Mi-35 légi-kiképzés támogató csoportban tizenkettő, míg a Mi-17 légi tanácsadó csoportban nyolc fő teljesít szolgálatot.