200 millió forintos köztéri szoborállítási pályázat
Magyar festészet napja rendezvénysorozatán csaknem 25 program és kiállítás valósul meg országszerte a Magyar Festészetért Alapítvány szervezésében. A művészeti seregszemle kiemelkedő budapesti rendezvénye a Nemzeti Galériában megrendezett, Élő magyar festészet című tárlat, amely hagyományosan a doyenek, azaz a 70. életévüket betöltött festők, a középgeneráció és a 35 év alatti fiatal magyar művészek alkotásaiból mutat be válogatást, ezzel megjelenítve a magyar kortárs festészet három generációját.
A kiállítás három egységben mutatja be a mai magyar festészetet. A földszinten és az emeleti falak egy részén a doyenek kaptak helyet, az emeleti folyosó két oldalán és a nagyteremben láthatók a középgeneráció alkotásai, végül a kisteremben a fiatalok munkái. A generációs bontáson kívül a rendezés további kronológiai, tematikai vagy stilisztikai szempontot nem alkalmazott, inkább a vizualitás eszközeit kívánta érvényre juttatni: így az összhangok, a kontrasztok, a ritmus és a szín jelentik a főbb rendező elveket – áll a tárlat ajánlójában.
A november 4-ig megtekinthető kiállításon 165 kortárs festő 165 képe szerepel Benedek Katalin művészettörténész, Atlasz Gábor, Bukta Norbert, iski Kocsis Tibor, Szentgyörgyi József és Véssey Gábor festőművészek válogatásában.
A tárlat megnyitása alkalmából L. Simon László az Emberi Erőforrások Minisztériuma által finanszírozott díjakat adományozott. Az életműdíjat és az azzal járó egymillió forintot Veress Sándor László Munkácsy-díjas festőművésznek adta át, míg az ifjú tehetségeknek járó Maticska Jenő-díjat idén megosztották, így az elismerést és a mellé járó 250-250 ezer forintot Horváth Roland és Szabó Attila kapta meg. A kultúráért felelős államtitkár továbbá bejelentette, hogy a Nemzeti Kulturális Alap egy újonnan megjelent, 200 millió forint összértékű pályázatának köszönhetően önkormányzatok juthatnak egyenként maximum 5 millió forintos támogatáshoz. Az összeget köztéri szoborállításra költhetik a nyertesek.