A juta-dombi csatát is be kell illesztenünk a történelmi panteonunkba
Az eseményen Dani Ernő, az 1956. november 4-i katonai összecsapás magyar parancsnoka idézte fel a szovjet csapatok elleni, győztes juta-dombi csata részleteit. A katonai ellenállás résztvevői közül 1958-ban tizenegy magyar katonát ítéltek halálra, közülük hét embert ki is végeztek. Hende Csaba úgy fogalmazott: miképp „a nándorfehérvári diadalt, úgy a juta-dombi csatát is be kell illesztenünk a történelmi panteonunkba, és a hadtörténetünk fényes lapjaira fel kell vezetnünk\".
A honvédelmi miniszter „kínzó érzésnek\" nevezte, hogy miközben a pákozdi csatáról szinte mindent tudunk, addig 1956 csatáiról még nincs az iskolai oktatásban elegendő ismeret. Hende Csaba szerint a mai magyar honvédség ugyanarra vállalkozik, mint 1956-ban: a haza fegyveres védelmére külső támadással szemben.
Az emlékmű részét képező légvédelmi ágyút az Emberi Erőforrások Minisztériumától, a gránitobeliszket pedig a Történelmi Igazságtétel Bizottságtól vette át a Honvédelmi Minisztérium. A megállapodás aláírása után Hende Csaba és Oláh Antal katonai tiszteletadás mellett koszorúzta meg az emlékművet, ahol minden év november 4-én tizenegy órakor koszorúzást fognak tartani.