A Hit Évben – a szellem erkölcsi erejével
Angyali hatás
- Mi hiszünk, hogy vannak angyalok, ez kinyilatkoztatott igazság. Azonban el kell különíteni a népies képzeletet annak teológiai tartalmától. Az emberiség nem akarja egyébként sem elhinni, hogy egyedüli utasa lenne ennek a nagy világegyetemnek. Hát a csillagászat, a természettudomány keresi azt, hogy vannak-e olyan élőlények, akik jelt adnak magukról, és ez tény. A Biblia meg azt tanítja, hogy vannak olyan szellemi lények, akik Isten követei, küldöttei, jó angyalai, akik jó hatással vannak az emberekre, segítve őket földi életük során.
- Radnóti Miklós arról írt egy alkalommal, hogy sokáig azt hitte, egy angyal vigyáz rá, és megóvja, ha kell a bajban…
- Angyal lehet egy ember is. Az Isten úgy irányít sorsokat, hogy mintegy angyal hathassunk a másik emberre. Mert az angyal szó annyit jelent, hogy küldött. És vannak szellemi lények - ezt tanítja a Biblia - akik jó hatással lehetnek ránk. Számtalanszor megtörténik az ember életében, hogy csak utólag jön rá: nem tudja mit miért cselekedett, de jót tett, jól végződött a cselekedete. Erre szokás mondani: a hetedik érzékem sugallta, hogy ezt kell tennem. És mi van, ha éppen egy angyal?
Harcok és hitek
- Szent Mihályt gyakran hatalmas nagy karddal ábrázolták, küzdő harcosként. Mi késztette erre az ikonográfiát?
- A Jelenések Könyve. Merthogy egy küzdelem folyik, az istenellenes hatalom és az Istent szeretők között, és ennek élére állt Michael.
- A harcok a hit körül örökösek? Az iszlám világban most egy film miatt zajlanak döbbenetes, halálos áldozatokat kívánó tüntetések…
- A kereszténység és az iszlám ebben a tekintetben is különbözik. Jézus Krisztust gyalázták életében, gyalázták a kereszten, de ő akkor is imádkozott értük, és ennek nyomán az apostoli igehirdetés ki merte azt mondani, hogy: „Ne gyalázzátok ellenségeiteket!”. Tehát a keresztényekről elképzelhetetlen, hogy egy gúnyrajz miatt törnénk-zúznánk, gyilkolnánk Jézus hívei. Ha ezt megtennénk, nem lennénk keresztények. Ettől eltekintve, nem szabad más világnézeteket, vallásokat támadni, bárkit a vallása miatt gyűlölni, sértegetni, kigúnyolni. De hallgatni sem szabad, ha templomokat robbantanak föl, mint a minap Nigériában. Az önkéntes merénylők öt-hatszáz embert megölnek a mise alatt, és hallgat a világ. Fel kell lépnünk a szellem erkölcsi erejével, de ha mi is ugyanazokat a gyilkos eszközöket választjuk, mint amivel ellenünk harcolnak, semmivel sem vagyunk különbek.
A természet szeretet
- Szent Mihály után, Assisi Szent Ferencet ünnepeltük. Hogyan látja az ő életművét?
- Roppant eredeti ember volt, aki a közép-korban legjobban hasonlított Jézus Krisztusra. Ahogy ő az Evangéliumhoz visszanyúlt, az tényleg példaértékű, és az akkori nehéz helyzetben rengeteget segített az egyháznak. Igazi reformátorként is nagyon hűséges maradt a hierarchiához. Óriási üzenete van a mai időkre, mert az Evangéliumhoz kötődően a szegénységet nem úgy élte meg, mint kényszert, hanem mint szolgálatot, alázatot, a természet szeretetét hangsúlyozva. Ezért lett az ökológiával foglalkozó szakemberek védőszentje.
- A természet szeretetről jut eszembe: az egyházmegye különös gonddal serkenti erre papjait.
- Évekkel ezelőtt érkezett hozzánk kérés a minisztériumból, az őshonos növények plébániákon való megtelepítésével kapcsolatosan, s hogy a papjaink népszerűsítsék ezt a törekvést. Követendőnek láttuk, látjuk, hogy egy plébánián őshonos gyümölcsfák teremjenek, mert ez is szép tanúságtétele annak, hogy mi a világot meg akarjuk őrizni az utókor számára. Nem sajnálják papjaink erre a fáradtságot, és a magam módján én is teszek érte, mert próbálom az érsekkertet rendben tartatni, megbecsülni. AKecskeméti ArborétumMária kápolnájánál volt a napokban egy ünnepség, ahol említettem: Ez egy nagyon kedves hely – én már diákkoromban is jártam ide – a kecskemétieknek. Mert aki panellakásokban lakik, az is legalább egy-két cserép virágot gondoz, öntözget naponta, hogy mindig legyen a közelében legalább egy maréknyi a természetből…