LEZÁRULT A MÁRTÉLYI HOLTÁG ÉLŐHELYVÉDELMI CÉLÚ REHABILITÁCIÓJÁNAK ELŐKÉSZÍTÉSI SZAKASZA
A tervezett beavatkozások célja a Mártélyi-holtág, mint különösen veszélyeztetett vizes élőhely helyreállítása és fejlesztése, valamint az itt élő hazai védett és közösségi jelentőségű fajok védelme. Ezt megfelelő vízpótlás és vízáramlás megteremtésével és a természetes vízi élőhelyek helyreállításával, fejlesztésével lehet a leggyorsabban és legköltséghatékonyabban elérni.
Főbb cél a holtágban lévő víz állapotromlásának megállítása, a holtágba jutó antropogén szennyezések nagy részének kizárása a Darvasszéki-Mártélyi csatorna nyomvonalának megváltoztatásával, a természetes faj- és élőhely diverzitás növelése, a vizes élőhelyek növelése, őshonos halfajok és kétéltűek szaporodásának helyet adó vizes élőhelyek megújítása, a munkaterületeken a tájidegen fásszárúak gyérítése, valamint a tájesztétikai érték emelése.
A konzorcium által elkészített vízjogi engedélyes és kiviteli terv tartalmazza az élőhelyvédelmi célú rehabilitációt elősegítő tervezett munkákat, úgy, mint
- a Mártélyi-holtág északi vonalában Tisza-parti gravitációs bevezető műtárgy építését,
- vízi tanösvény létesítmények, csónakpark létrehozását,
- tanóra hely kialakítását,
- kotrással történő iszapkitermelést,
- a holtág visszavezető szakaszán meglévő zsilip rekonstrukcióját, valamint bukóműtárgy építését a megfelelő vízszintszabályozás érdekében,
- a gépi meghajtású zsilipek működtetéséhez elektromos energiaellátás kiépítését,
- kezelő út rekonstrukcióját,
- valamennyi műtárgy környezetében tereprendezést és rézsűvédelmet.
A Darvasszék-Mártélyi csatorna nyomvonalát új nyomvonalra kell áthelyezni, s a csatorna által szállított vizet közvetlenül a Tiszába kell vezetni.
A projekt előkészítése 36 682 200 Ft-ból valósult meg, melyet 100%-ban az Európai Unió biztosított.
2013. augusztusban beadásra került a megvalósításra vonatkozó pályázat is. Amennyiben pozitív elbírálásban részesül, úgy a konkrét kivitelezési munkák várhatóan a jövő év elején kezdődhetnek el.