Tíz éve először nőtt a fiatalok foglalkoztatottsága
Minden nemzedék legalább egyszer, \"már ha hagyták\", nyakába vette a világot, tanult, dolgozott, lehúzta a diák- és inaséveit külföldön, majd feltette magának a kérdést: van-e értelme hazajönni, hazahozni a kint szerzett tudást. \"Én hazajöttem, de éppen azt a célt tűztem ki magam elé, hogy Magyarországot, ha törik, ha szakad, olyan országgá tegyük, ahová haza lehet jönni, (...) sőt ahová érdemes is hazajönni\" - fejtette ki Orbán Viktor. Kormánya is azért dolgozik - folytatta, utalva Széchenyi István szavaira -, hogy \"magyarnak lenni ne csak felemelő érzés, de kifizetődő dolog is legyen a következő évtizedekben\", találjon lehetőséget Magyarországon minden fiatal.
Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy embert próbáló kihívás egy \"lerongyolódott és kifosztott országot\" a lehetőségek földjévé tenni. Az első lépések azonban már megszülettek - mondta, kiemelve ezek közül, s biztatónak is nevezve egyúttal, hogy \"tíz éve nem volt olyan, hogy a fiatalok és a nők foglalkoztatottsága Magyarországon nőtt volna\".
Az ország előnyére változott, kiáll magáért, megvívja a vitákat, ha kell, összefog, és cselekszik - jelentette ki a miniszterelnök, aki szerint \"végre kezd megjönni a magyar önbizalma\", Magyarország pedig ígéretes és szép jövő előtt áll.
Orbán Viktor úgy fogalmazott, egy felívelő időszak következik Magyarország és talán Európa életében is, meggyőződése, hogy \"a magyar szellem és a magyar tudás számára komoly lehetőségek nyílnak meg\".
Szavait azzal zárta: magyarnak lenni Európában és a Kárpát-medencében történelmi feladvány, amelyet minden nemzedéknek magának kell megoldania. \"Izgatottan várjuk az önök megfejtését\" - mondta hallgatóságának.
A kormányfő beszédét követően Balog Zoltán erőforrás-miniszterrel adta át az elismeréseket a 2013-as - kémiai, fizikai, biológiai, matematikai, földrajzi, csillagászati és asztrofizikai, filozófiai, valamint informatikai - diákolimpiákon sikereket elérő tanulóknak és felkészítő tanáraiknak.