Cifra foglalatban: avarok aranyai és a kecskeméti szecesszió kincsei
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma által gondozott ún. múzeumszakmai pályázat múlt évi keretéből 15 millió forint támogatást nyert el a „Nagyurak és vezérek. Híres avar leletek Kecskemét környékéről” című állandó kiállítás elkészítése. A forgatókönyv és a látványterv Wicker Erika PhD. régész munkája. Az előkészítő munkálatokban a Katona József Múzeum több munkatársa is részt vesz. A leletek elegáns kivitelezésű bemutatására a tervek szerint június közepétől kerül sor. Helyszínül a Cifrapalota első emeletének délnyugati szárnyán lévő termet választották, melyet a látványtervnek megfelelően fognak speciálisan átalakítani.
Az ázsiai eredetű, még ma is számos ponton ismeretlen történelmű avarok vezető rétegének aranyleletes sírjai elsősorban a legeltetésre akkoriban is alkalmas kiskunsági területen kerültek elő. Kecel és a kunszentmiklósi határban levő Kunbábony, valamint a Duna és Tisza között jelenleg négy, feltehetően uralkodócsaládi központot rajzolnak ki a régészeti leletek.
A Kárpát-medencében Krisztus utáni 568-tól csaknem háromszáz éven át itt élt, lassan elszegényedő, belháborúkkal is sújtott avarság maradéka talán túlélte Nagy Károly hódítását, és megélte a magyar honfoglalást…
A kiállításhoz gazdagon illusztrált, nyomtatott kiadvány készül és színes múzeumpedagógiai és közönségkapcsolati program várja a látogatókat.
Az elmúlt hetekben megszületett újabb döntés értelmében az EMMI 10.160.000 forint összegben támogatja az emblematikus „pávás” díszterem megújítását. Az Alföld szecessziós építkezésének egyik jellegzetes épülete a kecskeméti Cifrapalota. Az igen népszerű és világszerte egyre kedveltebb szecesszió helyben megőrzött értékeit hivatott bemutatni a „Kecskemét a szecesszió városa” című projekt. A díszteremben a jelenlegi paravánok lebontásra kerülnek, így a terem teljes szépségében tárul majd a látogatók elé. Alkalmassá válik – korszerű hang- és vetítéstechnika segítségével – konferenciák, tanácskozások megrendezésére. Ezzel együtt mobil vitrinek készülnek, amelyekbe a Kecskemét első urbanizációs csúcspontja idején alkotott, és a Cifrapalota gyűjteményében található becses iparművészeti remekekből kerül válogatás. Ezek a munkálatok – a támogatási szerződés aláírását követően – 2014 második felében kezdődnek meg.
Pályázó és egyben az önrész, mint saját forrás biztosítója: Kecskemét Megyei Jogú Város
Szakmai lebonyolító: Kecskeméti Katona József Múzeum
Felelős: Rosta Szabolcs múzeumigazgató, Dr. Tombáczné dr. Végh Katalin múzeumigazgató-helyettes, Dr. Wicker Erika régész-főmuzeológus és Szabóné Bognár Anikó, a Cifrapalota vezetője.