20. tanévét ünnepli a Kecskeméti Református Általános Iskola
A meseopera a 20. századi magyar zeneszerzés és zenepedagógia legendás alakjának, Szőnyi Erzsébetnek az alkotása. A számtalan elismerés, díj mellett - magyar örökség díjas és Kossuth-díjas zeneszerző Kodály Zoltán tanítványa volt. Érdemeket szerzett a Kodály-módszer nemzetközi elterjesztésében. Zenepedagógiai munkássága mellett zeneszerzőként is maradandót alkotott. Nevéhez fűződik a meseopera műfajának magyarországi megteremtése. Az opera bemutatójára személyesen jön el az éppen akkor 90. születésnapját ünneplő zeneszerző.
Miről szól A makrancos királylány meséje? Lázadásról, konfliktusokról, vívódásokról, tehetetlenségről, bölcsességről, megoldáskeresésről; munkáról, örömről, barátságról, szeretetről, vidámságról, játékról.
Él valahol egy királylány. A királyi udvarban számos kishercegnő társaságában pontos napirend szerint folyik az élete. A rendre, a szabályok betartására az udvarmester vigyáz: gondoskodik róla, hogy a kisasszonyok mindent megtanuljanak, amit az udvari etikett kíván. Ám egy napon éppen ez ellen az agyonszabályozott világ ellen lázad fel – az udvar legnagyobb megdöbbenésére – a királylány.
Az udvarmester a királyhoz fordul segítségért: csak az ő bölcsessége tudja a „vihart” lecsendesíteni. Ám a szerető atyai szó most kevésnek bizonyul. Nagyobb a baj, mint gondolnánk. Szükség van az udvari kirurgus tudományára. Ő gyorsan átlátja a helyzetet: hisztis a királykisasszony. Ezt persze nem meri az udvar előtt kijelenteni. Megadja a gyógymódot: teljesítsék a királylány minden kívánságát. Ám hiába az udvar erőfeszítése: minden próbálkozás kudarcba fullad.