A Népi Iparművészeti Gyűjtemény májusi programjai
· Polyák Ferenc fafaragó kiállítása
Polyák Ferenc (1945–2013) földműves családból származott, Matkón az \"öreg iskolába\" és Kecskeméten a Piarista Gimnáziumba járt. Gyermekkora óta foglalkozott fafaragással, először a mindennapi használati tárgyakat díszítette, később már szobrokat és domborműveket is faragott. Baltával és vésővel dolgozott, a keményebb fafajtákat kedvelte (diófa, szilfa, tölgyfa, vadkörtefa), témáit leggyakrabban a népi életből vette. Munkásságáról portréfilm is készült \"Pusztai faragó ember\" címmel. 1987-ben kapta meg a Népművészet Mestere címet.
Látogatható május 9-től szeptember 6-ig.
· „Agyagból született”- örökség és újítás a fazekasságban
A Népi Iparművészeti Gyűjtemény állandó kiállításának egyik legkedveltebb része a fazekasságot bemutató terem volt. Ezt hosszú gyűjtő és kutatómunka után sikerült megújítani. A közel kétszáz alkotás bemutatása nem a megszokott földrajzi tagolódás szerint történik, hanem a használat helye és az egyes tárgyak funkciója szerint. Bepillanthatunk többek között a tisztaszobák, a konyhák, a kamrák világába, de láthatunk példákat a fazekas munkák használatára a lakodalom, a vallásos élet vagy a gyerekjátékok területén is. A népi iparművészet kiemelkedő alkotóinak munkái mellett helyet kapnak a kiállításban autentikus néprajzi tárgyak is.
· Kiss Andrea keramikus kiállítása
Kiss Andrea (1948-2012) népi keramikus mester az alföldi művészet központjában, Kecskeméten született. Érettségi után Mezőtúron, a híres fazekas központban tanult. Edényei megmunkálásakor az ősi tradíciókra támaszkodott, tiszta forrásból merített. Akár a régi mesterek, hagyományos fazekaskorongon és csak kézzel dolgozott. Munkáival a gazdag magyar népművészeti hagyományokat és különböző tájegységek mintáit, formakincsét jelenítette meg a mai ember számára.
1990-ben elnyerte a legmagasabb népművészeti elismerést, a Népművészet Mestere címet. A kiállításon figurális munkáiból és edényeiből láthatunk egy válogatást. Látogatható május 31-ig.
· Hagyományos parasztviseletek
Válogatás az eddig még nem látott, a Népi Iparművészeti Gyűjtemény raktárában őrzött viseletanyagból. A kiállításon Magyarország különböző tájegységeiből 14 komplett, autentikus népviselet és azok szakszerű leírásai láthatók.
Látogatható május 31-ig.
A Hagyományos parasztviseletek című időszaki kiállításhoz kapcsolódóan múzeumpedagógiai foglalkozások igényelhetők óvodásoknak, kisiskolásoknak, felső tagozatos diákoknak és középiskolás tanulóknak Bognár Gabriella néprajzkutató és Nagy Edit foglalkozásvezető vezetésével.
A foglalkozások előzetes bejelentkezéssel telefonon (76/327-203) vagy e-mailben ([email protected]) igényelhetők.
További részletekről a honlapunkon tájékozódhat (www.nepiiparmuveszet.hu).
· Nyári kézműves táborok gyerekeknek
Falusi búcsú, piac, vásár 2014. augusztus 11-15.
1. nap → mézeskalács tésztakészítés, formázás, sütés
2. nap →bábok készítése, bábszínházi kellékek
3. nap → gyapjú formázás, tárgykészítés
4. nap → bábszínház, bábjáték
5. nap →búcsú, vásár, piac, bábelőadás (drámapedagógia)
Az agyag bűvöletében 2014. július 14-18.
1. nap → ismerkedés az agyaggal, kisebb tárgyak elkészítése
2. nap → korongozás gyakorlása
3. nap → edények, tálak készítése, mintázás
4. nap → berakás a kemencébe, fűtés, égetés
5. nap → a kiégetett darabok kiszedése
TÁBORVEZETŐ NAGY EDIT
A TÁBOR RÉSZVÉTELI DÍJA: 12.000 FT/FŐ
TESTVÉR KEDVEZMÉNY: 10.000 FT/FŐ
A Népi Iparművészeti GyűjteményaMOZAIK múzeumtúra egyik állomása.
A DÍSZÍTŐMŰVÉSZ SZAKKÖRBEN hazánk népi hímzéskultúrájával ismerkednek meg minden kedden 14-16 közöttdr. Varga Ferencné népi iparművész, a Népművészet Mestere és Mucsi Jenőné népi iparművész vezetésével.
BELÉPŐDÍJ:500,- Ft, Kecskemét Kártyával 400,- Ft, kedvezményes: 250,- Ft.
TÁRLATVEZETÉS:bejelentés alapján, magyar nyelven kérhető. Ára: 2.000,- Ft.