A levegőminőség 2015-re közepesről jóra javítható
Magyarország levegőminősége átlagosan közepes, több mutatót tekintve bíztató, de 2015-ig az összes szennyezőanyag kibocsátást a határérték alá kell és lehet szorítani - mondta Persányi Miklós környezetvédelmi és vízügyi miniszter egy hévizi konferencián.Az átlagosan közepes levegőminőség ellenére akut népegészségügyi problémává válna a légzőszervi ártalmak ügye az összes légszennyező anyag kibocsátását a szigorú határértékek alá csökkentő intézkedések nélkül - mondta Persányi Miklós az egészségi állapotra kiható környezeti ártalmakról szóló tanácskozás megnyitóján.
"A sűrű közlekedésű helyeken, a településközpontokban, számos ipari és mezőgazdasági övezetben még határérték körüli, vagy azt meghaladó a károsanyag-kibocsátás. Leginkább kritikus tényező a nitrogénoxid, a szénmonoxid és a lassan mérséklődő porterhelés, amelyek(...) bizonyítottan forrásai a légúti, allergiás, a szív- és érrendszeri betegségeknek" - mutatott rá a környezetvédelmi tárca vezetője. Bíztatónak nevezte, hogy az utóbbi évtizedben "a kéndioxid és szénmonoxid kibocsátás egyharmadára csökkent, az ólomszennyezés pedig szinte eltűnt az ezredfordulóra".
Persányi Miklós ismertette azokat a feltételeket amelyek a jó levegőminőség elérésének, megőrzésének meghatározó tényezői. Mint mondta, 2007 végéig minden légszennyező létesítmény csak világszínvonalú technológiát telepíthet. Közel 100 települési elkerülő út építése kezdődött el, és legalább ennyi épül 2007-2015 között. Az Euro 5-ös kibocsátási szabvány által szigorodnak és a hibrid üzemmódra ösztönöznek a gépjárművek emissziós normái. Nő az áram- és hőtermelő megújuló energiaforrások aránya, valamint a 2001-től érvényes nemzeti program jegyében évente 15 ezer hektáros erdőtelepítésre kerül sor a következő 10 évben is. A parlagfű terjedése elleni fellépésről szólva a miniszter elmondta: a "leghatékonyabb védekezési eszköz a parlagon lévő mezőgazdasági területek újbóli hasznosítása, folyamatos művelésbe vonása lehet."
A Levegőszennyezés Által Veszélyeztetettekért Alapítvány és a Magyar Tüdőgyógyász Társaság által rendezett háromnapos hévízi konferencián mintegy harminc előadás hangzik el a légszennyezés és a betegségek összefüggéseiről, az állapotmérés és megelőzés orvosi, környezetvédelmi módszereiről, illetve termelési technológiákról.
Forrás: greenfo/MTI