A Szentföldért imádkozta Szentkúton a szentföldi oltárnál
A szentmise előtti katekézist a vendégek tartották a közel-keleti keresztények helyzetéről. Szóltak az Irakban és Szíriában tapasztalható és egyre erősödő keresztényüldözésről. Kérték a magyar hívek imáját, de kihangsúlyozták: az iszlám fanatikusokért, vagyis az üldözőikért is imádkozzunk, hogy emberebb emberek legyenek, és a térségbe visszatérjen a vallások és etnikai csoportok közötti béke.
A nemzeti kegyhelyre már előző este megérkezett az Esztergomból augusztus 15-én indult gyalogos zarándoklat mintegy háromszáz résztvevője, akik az éjszakai virrasztásuk során a ferences atyák kérésére a szentföld békéjéért imádkoztak.
A huszadikai szentmisén, melynek homíliáját Frész Timóteus mondta, a közel-keleti, Rómával egyesült egyházak papjai koncelebráltak, az ortodox résztvevők pedig imáikkal kapcsolódtak be a szertartásba. Utána a papság és a mintegy másfélezer hívő a gyóntatóudvarhoz vonult. Itt áll a felújított Penitencia-kápolna, melyben egy különleges oltár kapott helyet. A Nápolyban készült márvány alkotás a jeruzsálemi Szentsír-bazilikában, Jézus keresztre feszítésének helye közelében szolgálta a liturgiát közel egy évszádig. A szentföldi ferences kusztódiának köszönhetően ez az oltár az egyik ékessége lett a Majsai Mór ferences szerzetes, magyar szentföldi biztos buzgólkodása nyomán a második világháború előtti években épülő hűvösvölgyi Szentföld-templomnak. Mikor ezt a templomot 1951-ben államosították, az oltárt kimenekítették, és a Margit körúti rendházban megőrizték.
Kálmán Peregrinszentkúti kegyhelyigazgató most az oltárt restauráltatta, és a Penitencia-kápolnában helyezték el. Ennél az oltárnál imádkoztak a Jeruzsálemből érkezett püspökök és klerikusok, valamint a magyar ferencesek a szentföldi keresztényekért, mindenki a saját nyelvén és rítusa szerint, majd egy-egy gyertyát helyeztek el a kápolnában. A szertartás a Christus vincit, christus regnát eléneklésével fejeződött be, abban tudatban, hogy a Krisztust követőknek minden a javára válik, illetve hogy az üldöztetések ellenére a végső győzelem Krisztusé.