Július 30. kedd, Judit, Xénia
Hírek, események 2014. augusztus 27. 14:05

6. Rákosi Vipera Napja

Már hagyomány, hogy minden év szeptemberének első szombatja hazánk legveszélyeztetettebb gerincesének, a rákosi viperának a napja. Az érdeklődök, többek között megtudhatják, hogy mik azok a könnyen azonosítható morfológiai jegyek, amelyek alapján megkülönböztethetjük a viperákat az ártalmatlan siklóktól. Aki többet szeretne megtudni Magyarország eme rejtőzködő életmódú mérgeskígyójáról, látogasson ki az 5 hazai állatkert és vadaspark valamelyikébe vagy a kunpeszéri Rákosivipera-védelmi Központba 2014. szeptember 6-án.

A „viperás” standok a Fővárosi Állat- és Növénykertben, a Nyíregyházi Állatparkban, a Szegedi Vadasparkban, a Jászberényi Állat- és Növénykertben és a győri Xantus János Állatkertben várják a látogatókat 10.00-15.00 óra között.  A rendezvényhelyszíneken az „Év hüllője: a mocsári teknős\"programról is informálódhatnak a látogatók, amit a Svájci Hozzájárulás által finanszírozott \"Fenntartható természetvédelem magyarországi Natura 2000 területeken\" projekt támogatásával valósítjuk meg. Szintén ezen a napon a kunpeszéri Rákosivipera-védelmi Központ is kitárja kapuit az érdeklődőknek. A Szegedi Vadasparkban a program keretében átadásra kerül az a kültéri hüllőbemutató, amelyben nemcsak hazai gyíkokat, mocsári teknőst és siklókat, hanem rákosi viperát is meglehet majd figyelni. A bemutató és az ahhoz kapcsolódó információs táblák révén megismerhetik a látogatók a hazai hüllőket, azok szerepét, megkülönböztetését és természetvédelmi helyzetét, és persze élőben is láthatják a ritka viperafajt. A hüllőbemutatók elkészültét a Rákosi vipera LIFE+ program, valamint a csehországi NaturaServis s.r.o. támogatta.

A sajtó munkatársainak és a védelmi programon közreműködőknek egy zártkörű vetítés keretében a Rákosi Vipera Napot megelőzően 2014. szeptember 2-án 18.00 órakor a Kossuth Klubban (1088. Budapest Múzeum utca 7.) ünnepélyes filmbemutatót tartunk, \"Vipera-LIFE - egy kígyó élete\" címmel. Az 52 perces természetfilmet a Természetfilm.hu Tudományos Filmműhely alkotóközössége készítette. A több száz órányi nyersanyagot a stáb öt éven keresztül forgatta a rákosi vipera természetes élőhelyein a Kiskunságban, a Hanságban. A film vizuális látványát speciális kamerák segítségével valósították meg. Használtak többek között slowmotion (nagysebességű) kamerát az akciójelenetekhez, csőkamerát a kígyó földalatti élőhelyének bemutatásához valamint speciálisan erre a célra készített terepi lessátort, amelyben a deteketívüveg segítségével sikerült az állatról természetes viselkedést rögzíteni a kunsági pusztában. A \"Vipera-LIFE - egy kígyó élete\" az MME filmtár sorozatának a újabb kötete amely megvásárolható az MME boltban.

Kövessen minket a Facebookon is!