Népi Iparművészeti Gyűjtemény programjai
Mesterek és tanítványok – az alkotó népművészet múltja, jelene és jövője a Duna-Tisza közén
A Duna-Tisza közi Népművészeti Egyesület kiállításán a hagyományőrzés és átadás szellemében a Népművészet Mestere, a Népművészet Ifjú Mestere és a népi iparművész címmel kitüntetett alkotók és tanítványaik együtt mutatkoznak be, egyidejűleg képviselve a múltat és a jelent, mely előremutat a jövőbe.
Megnyitó: 2014. november. 8. (szombat) 11 óra,látogatható 2015. február végéig.
Támogató: Nemzeti Kulturális Alap
„Tíz ujjal óvatosan készített….”
A kiállítás a 2012-14 között Kecskeméten zajló, a Nemzeti Művelődési Intézet nemezkészítő képzésében részt vevő 13 végzős hallgatónak és oktatóiknak munkáit mutatja be.
A kész munkákon kívül fotók szemléltetik az oktatás folyamatát a birkanyírástól a kész tárgyakig.
Vezető tanárok: Nagy Mari - Vidák István, a Népművészet Mesterei
Megnyitó 2014. november 8. (szombat) 11.45 órakor, látogatható 2014. november 28-ig.
Polyák Ferenc fafaragó kiállítása
Polyák Ferenc (1945–2013) földműves családból származott. Gyermekkora óta foglalkozott fafaragással, először a mindennapi használati tárgyakat díszítette, később már szobrokat és domborműveket is faragott. Baltával és vésővel dolgozott, a keményebb fafajtákat kedvelte, témáit leggyakrabban a népi életből vette.
Látogatható november 30-ig.
PROGRAMOK:
A népi iparművészet múltja, jelene és jövője– konferencia
november 21. (péntek) 10 órától
A megrendezésre kerülő konferencián a szakterület elismert kutatói, etnográfusai a népi iparművészet jelenlegi helyzetét, jövőbeni útjait és lehetőségeit elemzik. Valamint olyan izgalmas kérdésekről lesz szó, mint például: hogyan kapcsolódott be a néprajztudomány az állami irányítás alatt álló népi iparművészet megteremtésébe, és hogyan élt egymás mellett a hivatalos vonal és a mozgalom.
Támogató: Nemzeti Kulturális Alap
„Így éltünk tavasztól őszig” - a Varajti Gizella Színjátszó Kör előadása
Bemutató: november 28. (péntek) 17 óra.
A névadó által írt népi színdarab három felvonásban mutatja be Kalocsa és a szállások régi életét, szokásait. A paraszti élet sem csak a nehéz fizikai munkából állt, mindig dal, tánc, humor, öröm, bánat, pletyka, intrika, szerelem színesítette. A színdarab visszarepíti időben a kedves nézőt a két világháború közötti évekbe, ahol Kalocsa és a szállások régi paraszti életét, szokásait, eszközeit, viseletét, ízes tájnyelvét, dalait, táncait mutatják be sok humorral fűszerezve.
Az előadás megtekintése ingyenes.
Támogató: Nemzeti Kulturális Alap
A DÍSZÍTŐMŰVÉSZ SZAKKÖRBEN hazánk népi hímzéskultúrájával ismerkednek meg minden kedden 14-16 közöttdr. Varga Ferencné népi iparművész, a Népművészet Mestere és Mucsi Jenőné népi iparművész vezetésével.
Téli szünet december 3-tól 2015. január 12-ig.
BELÉPŐDÍJ:500,- Ft, Kecskemét Kártyával 400,- Ft, kedvezményes: 250,- Ft.
TÁRLATVEZETÉS:bejelentés alapján, magyar nyelven kérhető. Ára: 2.000,- Ft.