A Vonósnégyes Varázslatos Világa
Rendhagyónak tekinthető a Kelemen Kvartett első országos koncertkörútja, hiszen arra, hogy egy vonósnégyes műsorával bejárja Magyarország városait, a rendszerváltást követően még nem került sor hazánkban.
Az együttes tagjai számára ez a turné misszió.
„A magyarországi turné nagyon fontos számunkra. Az ember a hazájától kapta mindazt, amit tud, a mestereknek és annak a légkörnek köszönhetően, ami körbevesz minket. Amikor a vonósnégyessel már komoly, nagy sikereket értünk el a világban, úgy gondoltuk, muszáj visszaadnunk valamit abból, amit ettől az országtól kaptunk, és valamilyen módon meg kell találni azokat a csatornákat, amivel ezt a műfajt itthon ismét népszerűvé tehetjük. Ez egyrészt kötelességünk, másrészt szívügy.” (Kokas Katalin)
A nyolcállomásos koncertkörút hét állomása októberben illetve decemberben valósul meg.
Helyszínek:
Október 6. 18.00 Hódmezővásárhely, Református Ótemplom
Október 7. 19.00 Debrecen, Debreceni Egyetem Aula
Október 9. 18.00 Sopron, Liszt Ferenc Konferencia és Kulturális Központ,
Munkácsy Szalon
Október 15. 19.00 Pécs, Kodály Központ
December 1. 19.00 Kecskemét, Református Újkollégium
December 2.19.00 Zalaegerszeg, Városi Hangverseny-és Kiállítóterem
December 4. 19.00 Gyula, Gyulai Várszínház Kamaraterem
Az első fellépésre még augusztus 3-án a Művészetek Völgye programsorozatában került sor. A kapolcsi katolikus templomban megtartott est különlegessége volt, hogy első alkalommal lépett színpadra az együttes új tagjaként Varga Oszkár.
A turné alatt a vonósnégyes 2800 km-t utazik Magyarország különböző városai között.
A kvartett felállása a koncertkörút során:
Kelemen Barnabás- I. hegedű
Kokas Katalin- II. hegedű / brácsa
Varga Oszkár - II. hegedű / brácsa
Fenyő László– cselló
„A vonósnégyes irodalom kilencven százaléka nem hivatásos kvartetteknek íródott, hanem zeneszerető: hegedülni, brácsázni, csellózni tudó, műkedvelő vagy profi zenészeknek, akik egyszerűen csak élvezték a közös zenélést. Brahms, Mendelssohn mind-mind örömzenélésre írt, amit egy kicsit elfelejtettek a XX. század második felében. Mi a zenélésnek ilyetén örömét próbáljuk visszahozni.” (Kelemen Barnabás)
Az esti koncertek előtt az együttes tagjai egy órás matinékoncertet adnak a fiataloknak, melyen szabadon beszélgetve vezetik be őket a komolyzene és a kvartettmuzsika rejtelmeibe. A diákok megismerkedhetnek a hangszerekkel, ízelítőt kapnak az esten felcsendülő művekből, egy-egy zenei részt különböző interpretációkban is meghallgathatnak, ezáltal bepillantást nyerve a zenedarabok értelmezésének titkába.