Nyáron hatékonyabb a komposztálás
Az elhatározást követően megfelelően elhelyezett komposztládára van már csak szükség. A Társulás a homokhátsági régióban 10.000 darab ládát osztott ki.A komposztládák kihelyezésénél néhány aranyszabály betartásával biztos siker érhető el. A komposztálót félárnyékos, jól megközelíthető helyre kell állítani, lehetőleg valamilyen fa vagy bokor árnyékába, ami védelmet nyújt a közvetlen napsütés és egyéb időjárási tényezők ellen. Érdemes 0,5-1 méter távolságot hagyni a komposztáló körül, mely garantálja a jó megközelíthetőségét, valamint egyszerűbbé teszi a komposzt átforgatást is.
A kihelyezés előtt fel kell mérni a talaj adottságait, fontos kerülni a mélyedéseket, és a rossz vízgazdálkodású talajt (pl. homok). Sok energiát lehet megspórolni azzal, ha van a közelben egy kerti csap, vagy víztározó hordó, amivel később megoldható a nedvesítés.
A Társulás célja, hogy a környezettudatos gondolkodásmód terjesztése mellett a lakosság segítségével csökkenteni tudja a hulladéklerakókra kerülő szerves hulladék mennyiségét.
A komposztálásnak tulajdonképpen csak előnyei vannak. A kertben termékenyebbé válik a talaj, ezáltal több és egészségesebb növények termeszthetők benne. A komposztálással nagymértékben csökkenthető a szemételszállítás díja is, nem utolsó sorban pedig megspórolható a gazdaboltokban vásárolt komposzt, vagy virágföld költsége is.
A Társulás nemrég sikerrel zárta nagyszabású hulladékgazdálkodási beruházását. Melynek keretében a homokhátsági térségben modernizálták a központi hulladékkezelő csarnokokat, beszerzésre kerültek szelektív- és zöldhulladék gyűjtő járművek, valamint újrahasználati központokat alakítottak ki.