Már több mint háromszáz vállalattal működnek együtt a felsőoktatási intézmények
Palkovics szerint a kormányzat a nemzetközi oktatási és kutatási térben magasan pozícionált, a társadalmi kihívásokra válaszolni képes, Magyarország gazdasági sikerességét alapjaiban meghatározó felsőoktatási rendszert kíván létrehozni. Ennek a célnak a megvalósításához nélkülözhetetlen a felsőoktatás és a gazdaság kapcsolatának erősítése, hiszen a valós munkaerő-piaci igények és a felsőoktatási képzések megfelelő társítása szükséges ahhoz, hogy az egyetemek, főiskolák a gazdaságfejlesztés fajsúlyos tényezőivé váljanak.
A reális munkaerő-piaci igények és a képzések összeillesztésére a Mercedes-Benz kecskeméti gyára tett először kísérletet idehaza. A 2011 óta sikeresen működő duális képzési program hosszú távon kínál kiváló, versenyképes ismereteket a szakiskolától egészen főiskoláig, és ezáltal biztos karrierlehetőséget. A duális képzést is nyújtó Kecskeméti Műszaki Főiskola (GAMF) és a Mercedes-Benz Manufacturing Hungary Kft. (MBMH) közötti együttműködésnek köszönhetően 2012 szeptembere óta főiskolai hallgatók is csatlakoztak a gyár csapatához. 2014 májusában végzett az első 28 középiskolai tanuló, akik mindannyian állásajánlatot is kaptak a Mercedes-Benz gyárában. A Daimler AG-n belüli diákcsere program keretében a magyar diákok Rastattban, Sindelfingenben és Brémában is szakismereteket szerezhettek. „Magyarországon is elsősorban a duális hallgatókra szeretnénk építeni a mérnökállományt a jövőben, ezért vállaltunk úttörő szerepet ennek a képzési formának a meghonosításában. A Mercedes-Benz kecskeméti gyára ugyanakkor nagy hangsúlyt fordít a belső képzésekre is” – mondta Ács László, a MBMH Kft. HR-igazgatója a kerekasztal-beszélgetésen. Hozzátette: sokszoros túljelentkezés van a duális szakképzésre és a duális főiskolai képzésre Kecskeméten, ez is bizonyítja, hogy a Mercedes-Benz autógyárat Magyarország egyik legvonzóbb munkaadójaként tartják számon a pályaválasztók, akik a sikeres felvételit követően a legjobb szakemberektől tanulhatják meg a legújabb technológiákat.
A Mercedes-Benz kecskeméti gyárában a kezdetek óta működik egy gyakornoki program is, amelynek keretében hallgatókat fogadnak számos felsőoktatási intézményből, hogy az elméleti tudásukat – a kötelező gyakorlati időszakban – új ismeretekkel és tapasztalatokkal egészíthessék ki. Az autógyárnál folyamatosan várják a gyakornokok jelentkezését az ország minden pontjáról számos termelési, valamint támogatói, szolgáltatói területen is.
A kecskeméti kerekasztal-beszélgetést a Deutscher Wirtschaftsclub Ungarn szervezte. A Deutsche Wirtschaftsclub hazánkban 20 éve működik a német-magyar gazdasági kapcsolatok elsődleges független fórumaként, és hasonló rendezvényekkel minden hónapban lehetőséget biztosít tagjainak és vendégeinek, hogy mélyebben megismerjék az országban zajló aktuális folyamatokat.
„A non-profit szervezet az idei esztendőben DWC Budapestről változtatta a nevét DWC Ungarn-ra, hogy ezzel is kifejezze: a regionális döntéshozók ugyanolyan fontosak a német-magyar üzleti és társadalmi kapcsolatokban, mint a fővárosi partnerek” – mondta Ekkehard Philipp, az Mercedes-Benz Manufacturing Hungary Kft. pénzügyi igazgatója. Hangsúlyozta: a DWC rendezvényei teret nyitnak a döntéshozók előtt, hogy aktívan be tudjanak kapcsolódni olyan gazdasági növekedést elősegítő témákkal, mint a versenyképesség, az oktatás és az innováció.
Ekkehard Philipp 2014 óta vezeti a DWC újonnan alakult kecskeméti tagozatát. Hangsúlyozta: A kecskeméti DWC elsődeges célja, hogy mind Kecskeméten, mind Magyarország keleti régiójában támogassa a német-magyar gazdasági kapcsolatokat. A Mercedes-Benz Manufacturing Hungary Kft. a régió legnagyobb vállalataként a DWC kecskeméti tagozatának vendéglátója, mindemellett vezeti a szervezet helyi rendezvényeit és tevékenységeit.