Január 27. hétfő, Angelika
Hírek, események 2015. július 17. 14:13

3 milliárd forintos állami támogatással, 8,7 milliárd forintból fejlesztheti exportpiacait a Graboplast

Képgaléria
3 milliárd forintos állami támogatással, 8,7 milliárd forintból fejlesztheti exportpiacait a Graboplast
Egyedi kormánydöntés (EKD) keretében 3 milliárd forintos vissza nem térítendő támogatást kap exportpiacainak fejlesztésére a Graboplast. 2017 végéig a támogatással együtt összesen 8,7 milliárd forintos beruházással legalább 120 új munkahelyet hoz létre a vállalat. A beruházási program legnagyobb eleme a Tatabányán épülő új gyár, de komoly fejlesztések lesznek a társaság kecskeméti gyáregységében is. A támogatásról szóló megállapodást Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, valamint Jancsó Péter, a Graboplast elnök-vezérigazgatója jelentette be pénteken Budapesten.

A Külügyminisztérium épületében jelentette be a Graboplast Zrt. 2017-ig tartó 8,7 milliárd forintos beruházási programját, melynek célja a vállalat exportpiacainak fejlesztése. A beruházási programot egyedi kormánydöntés (EKD) alapján 3 milliárd forinttal a magyar állam is támogatja. Az erről szóló megállapodást Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, valamint Jancsó Péter, a Graboplast elnök-vezérigazgatója pénteken jelentette be a Külgazdasági és Külügyminisztérium épületében. A speciális padlógyártás területén meghatározó, idén 110 éves győri vállalat vezetője az eseményen elmondta, hogy a Graboplast padlóit jelenleg több mint 80 országban használják, melynek köszönhetően a vállalat árbevételének mintegy 90 százaléka jelenleg is az exportpiacokon keletkezik. Jancsó Péter szerint a támogatásból megvalósuló exportfejlesztési programnak köszönhetően a társaság árbevétele az eddigieknél is nagyobb ütemben növekedhet.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a megállapodás bejelentésekor kiemelte, hogy vannak vállalatok, amelyek a világ gyorsan zajló gyors változásaihoz folyamatosan alkalmazkodnak és folyamatosan új stratégiákat alakítanak ki – ilyen a Graboplast példája is, amely most már a nemzetközi padlógyártási piacon vezető szerepet tölt be.

A speciális padlógyártás területén meghatározó, jelenleg három gyárral (Győr, Kecskemét, Tatabánya) rendelkező Graboplast beruházási programjának első lépcsője a Tatabányán 6,2 milliárd forintból épülő új gyár. Ebben olyan új technológiával készülő különleges padlóburkolókat fog előállítani a cég, melyek piaca világszerte tartósan 10 százalék feletti növekedést mutat. A Tatabányán év végéig megvalósuló beruházásnak köszönhetően a Graboplast két dinamikusan növekvő piacú termékcsoport, az LVT (Luxury Vinyl Tile), és az irányfüggetlen homogén padlók területén számít jelentős árbevétel-növekedésre.

A 2014-ben 17,5 milliárd forintos árbevételt elérő Graboplast a tatabányai beruházását eredetileg egy 2013-ban elnyert GOP program keretében uniós támogatással tervezte megvalósítani. Az azóta eltelt 3 évben a vállalat kutatás-fejlesztési projektjei, valamint piackutatási eredményei azt mutatták, hogy komolyabb pénzügyi források rendelkezésre állása esetén további beruházásokkal még nagyobb növekedésre lenne lehetőség az exportpiacokon. A növekedési tervek megvalósítása érdekében a Graboplast a kormánnyal folytatott tárgyalások során abban állapodott meg, hogy a GOP helyett az EKD alapján kibővített, összesen 3 milliárd forintos támogatási keret segítségével valósíthatja meg komplex, 8,7 milliárd forint összértékű export-fejlesztési programját. Ez túlmutat a tatabányai gyár nyújtotta új lehetőségeken, és a vállalat jelenlegi piacai mellett újabb területeken vetheti meg a lábát.

A nagyobb támogatásból a magyar tulajdonú Graboplast 2017-ig Tatabánya mellett Kecskeméten is jelentős összeget fektet be, melynek segítségével a cégcsoport 2017 végéig több mint 20 százalékkal, összesen 120 fővel növeli alkalmazotti létszámát. A vállalat kecskeméti parkettagyárában komoly fejlesztéseket tervez, mely lehetővé teszi versenyképességének, és ezáltal exportbevételeinek növekedését is. A Kecskeméten tervezett fejlesztések közül kiemelkedik az új „klikk-rendszerű” parketták fejlesztése és gyártása, új felületkezelési technológiák bevezetése, valamint további sportpadlók fejlesztése. Ezen kívül a Graboplast további környezetvédelmi projekteket is tervez, mely szintén elengedhetetlen ahhoz, hogy az exportpiacokon tovább bővüljön. A környezettudatosság jegyében a vállalat 2013 óta feldolgozza a PVC hulladékot, és az erre szolgáló őrlő berendezésekkel saját maga számára állít elő újrahasznosítható PVC granulátumot. A támogatásnak köszönhetően az újrafeldolgozás a jövőben kiterjedhet majd más vállalatoktól vásárolt PVC-hulladékra is.

Jancsó Péter, a Graboplast elnök-vezérigazgatója elmondta, hogy az exportpiacok fejlesztésével a vállalat célja, hogy folytassa azt az utat, melyen az elmúlt évtized során elindult: a speciális padlógyártók meghatározó európai szereplőjeként a Graboplast úgy növelje tovább piaci súlyát, hogy az új padlótípusok területén átlag feletti növekedést tudjon elérni.

Schmidt Csaba, Tatabánya polgármestere a sajtóeseményen elmondta:„Tatabányát mindig is a dolgozni akaró és tudó emberek építették, fejlesztették, így minden munkahelyteremtő beruházást szívesen támogatunk, azt pedig, hogy olyan cég bővít városunkban aki korábban bizalmat szavazott az itt élő embereknek, azt bizonyítja, hogy a Tatabányaiak megszolgálták a megelőlegezett bizalmat  munkájukkal.”

A kecskeméti parketta fejlesztéséről Jancsó Péterrel rövidesen beszámolunk.

Kövessen minket a Facebookon is!