Január 24. péntek, Timót
Hírek, események 2015. augusztus 24. 13:12

TÁMOP-6.1.6-14/1-2015-0001 AZONOSÍTÓ SZÁMÚ KIEMELT PROJEKT KERETÉBEN LEFOLYTATOTT VIZSGÁLAT – ARCKRÉMEK

A Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság fényvédő tartalmú arckrémeket vizsgált a TÁMOP-6.1.6-14/1-2015-0001 azonosító számú „Az egészségtudatos fogyasztóvá válás elősegítése (Te tudod, hogy hogyan lehetsz egészségtudatos fogyasztó?)”című kiemelt projekt keretében. 20 féle terméknél ellenőrizték a szakemberek, hogy a gyártók betartották-e az uniós jogszabályokat. A vizsgálat célja az volt, hogy kiderüljön, van-e határérték felett UV-szűrő komponens az arckrémekben, és kérdés volt az is, hogy van-e a termékekben valamilyen szennyeződés. Valamennyi arckrém megfelelt a vizsgálaton.

Az arckrémek többsége tartalmaz UV-fényt szűrő komponenseket, ezeknek az a szerepe, hogy mérsékeljék a napsugárzás káros, a bőröregedést gyorsító hatását. Ugyanakkor egyre több tudományos közlemény és tanulmány születik az arckrémekben is alkalmazott UV-elnyelő vegyületek allergén tulajdonságairól. Az ilyen vegyületeknél - kémiai szerkezetükből adódóan – felvetődik azok hormonális (ösztrogén, antiösztrogén, androgén, antiandrogén) hatása is. Bár nem tisztázott teljességében, hogy ezek az anyagok milyen mértékben járulhatnak hozzá egyes, hormonokkal összefüggésbe hozható megbetegedések kialakulásához (terméketlenség, daganatok), a kockázat miatt különösen fontos az uniós jogszabályban (1223/2009/EK rendelet) meghatározott, maximálisan megengedett határértékek betartása.

Ezek az anyagok nem csak közvetlenül, hanem közvetve is veszélyt jelenthetnek, mivel fürdőzés közben a bőrről lemosódva, valamint a szennyvízzel a természetes vizekbe kerülve, az UV-szűrő komponensek idővel a fogyasztásra kerülő halakban is felhalmozódhatnak. Éppen ezért, ezeknek a krémeknek a vizsgálata az egészségügyi–termékbiztonsági kockázatokon túl, környezetvédelmi szempontból is fontos.

Az arckrémek tartósan érintkeznek a bőrrel, így ha ezekbe a termékekbe a gyártás közben, vagy valamilyen más módon baktérium, esetleg gomba kerül, az számos bőrproblémát, fertőzéses gyulladást okozhat. A Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság Élelmiszer és Vegyipari Laboratóriuma az úgynevezett mikrobiológiai tisztaságot is vizsgálta a termékekben.

Összesen 20-féle, szúrópróbaszerűen mintavételezett kozmetikumban avobenzon, oktinoxate, oktisalate, oktokrilén és bemotriazol UV-szűrő vegyületek vizsgálata történt meg, hogy kiderüljön, azok mennyisége nem lépi-e túl az uniós jogszabály által megengedett maximális értéket, melyek a következők:

 

 Az UV-szűrő komponens kémiai neve

Legnagyobb megengedett koncentráció a felhasználásra kész készítményben

Avobenzon

5%

Octokrilén

10% (sav)

Octinoxate

10%

Octisalate

5%

Bemotriazol

10%

 

Atermékekben felhasznált fényvédő anyagok egyetlen esetben sem lépték túl a megengedett felső határértékeket, így kifogás nem merült fel. A mintavételezett arckrémek mikrobiológiai vizsgálata is pozitív eredménnyel zárult, valamennyi termék mikrobiológiai tisztasága megfelelőnek bizonyult.

A vizsgált termékek listája itt olvasható:

http://www.nfh.hu/sites/default/files/arckremek_tablazat_TAMOP.pdf


A vizsgálatról készült videó pedig itt található:

https://youtu.be/mSvQo3BNcCA

A 618 714 289 Ft összköltségű, 486 742 531 Ft támogatású, TÁMOP-6.1.6-14/1-2015-0001 azonosító számúkiemelt projekt az Európai Unió és az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul mega Széchenyi 2020 program keretében.

Bővebb információ a projektről a www.nfh.huoldalon olvasható.

Kövessen minket a Facebookon is!