Scheidt&Bachmann: mindig az utasok nyernek az e-jegyek bevezetésével
A budapesti tömegközlekedési jegyrendszer átalakításával elsősorban az utasok nyernek, állítja saját tapasztalataira hivatkozva az eddig 8 városban elektronikus jegyrendszert kiépítő német Scheidt&Bachmann.
„Tapasztalataink szerint a kedvező jelenséget több tényező együttesen okozza: az eddigi, a jegypénztáraknál akár hosszú percekig tartó kényelmetlen sorban állást felválthatja az interneten, vagy mobiltelefonon történő jegyvásárlás. A fejlesztéseknek köszönhetően az eddig használatban lévő menetjegyek egy részét felváltják az időalapon működők, vagyis egy adott időkereten belül annyiszor szállhatunk át egyik járműről a másikra, ahányszor csak szeretnénk, nem kell újabb és újabb jegyet érvényesítenünk. Illetve a rendszer rövidebb utazási távokért kevesebb összeget von le a kártyákról: az e-ticket rendszer igazságosabb, illetve sok esetben fajlagosan olcsóbb, mert az utazási idővel vagy távval arányosan fizetünk” – magyarázta Hraboczki Márton, a budapesti rendszert is tervező Scheidt&Bachmann cég ügyvezető igazgatója. Hozzátette: természetesen a heti, havi bérletek az e-rendszer bevezetése után is jelentős kedvezményeket nyújtanak.
Mindemellett a fizetési folyamat nem csak kényelmesebbé és gyorsabbá válik, hanem biztonságosabbá is, ugyanis nem maguk a kártyák „tárolják” majd az utazásra fordítható összeget, hanem a háttérrendszer, így az elvesztett kártya letiltása után nem vesznek el a feltöltött egységek.
Az elektronikus jegyrendszer egyik fontos hozadéka a város hatékonyabb utazásszervezése is, hiszen egy e-jegyrendszer bevezetésével mérhetővé válik, hogy az egyes útvonalakat milyen gyakran és hogyan használják az utasok, vagyis hol érdemes járatsűrítésekre és fejlesztésekre koncentrálnia a közlekedési vállalatnak. Ezért a jövőbeli beruházásokat hatékonyabban és racionálisabban tudja szervezni a tömegközlekedési cég.
Az utasok kényelmén túl egész Budapestre nézve is komoly gazdasági előnyökkel járhat az e-jegyrendszer bevezetése. Az eddigi tapasztalatok azt mutatják, hogy az e-jegyrendszer bevezetésével az összesített jegyárbevétel növekszik, miközben a költségek nagymértékben csökkennek. Az így megtakarított pénzt pedig a szolgáltatások színvonalának emelésére tudták fordítani a tömegközlekedési cégek, ami még tovább növelte az igénybevevők elégedettségét – mutatott rá Hraboczki Márton.
Ugyanakkor a számok is azt mutatják, hogy érdemes áttérni az e-jegyrendszerre: azokban a városokban, ahol bevezették az e-jegyrendszert, átlagosan 15%-kal emelkedett a teljes jegyárbevétel (de az angliai Newcastle-ban 20%-kal); többek között a jegy nélkül utazók számának drasztikus csökkenése miatt. Emellett ugyancsak fontos tényező, hogy az egyszer használatos papírjegyek helyére lépő tartósabb műanyagkártyák is észrevehető mértékben csökkentik a kiadásokat. Ez, például a 2014-ben mintegy 60 milliárd forintos jegyárbevételt produkáló Budapesti Közlekedési Vállalat (BKV) esetében, a forgalomnövekedés elérheti a több milliárd forintot is.