Népi Iparművészeti Gyűjtemény programjai
IDŐSZAKI KIÁLLÍTÁSOK:
· Gyermekvilág - a Duna-Tisza közi Népművészeti Egyesület kiállítása
A kiállításon a gyermeki világ tárgyait mutatjuk be: természetes alapanyagból készült játékokat, gyermekszoba berendezéseket, bútorokat, népi ihletésű gyermekruhákat, a tárgyalkotó népművészek kincsestárából merített alkotásokat.
Megnyitó 2015. október 16. péntek 14 óra.
A kiállítókat köszönti Kriskóné Dávid Mária etnográfus, a Népi Iparművészeti Gyűjtemény vezetője, megnyitja dr. Kriston Vízi József etnográfus, a Katona József Múzeum munkatársa.
Látogatható 2016. március 10-ig.
· A ridikül és környéke
A latin reticulum szó „kis hálót” jelent, az antik Róma hölgyeinek kézitáskája, reticuluma tehát hálószemekből szőtt kis zsákocska volt.
A mai értelemben vett retikül az 1860-as években jelent meg, az angol kosztümmel egy időben. A kiállításon látható ridikülök és egyéb kiegészítők nagyanyáink, dédanyáink polgári világába engednek betekintést.
Látogatható október 2-ig.
· Polyák Ferenc fafaragó kiállítása
Polyák Ferenc (1945–2013) gyermekkora óta foglalkozott fafaragással, először a mindennapi használati tárgyakat díszítette, később már szobrokat és domborműveket is faragott. Baltával és vésővel dolgozott, a keményebb fafajtákat kedvelte, témáit leggyakrabban a népi életből vette.
ÁLLANDÓ KIÁLLÍTÁS
· Hagyomány és megújulás a magyar népi kézművességben
- fazekasság, szövés, hímzés, faragás, népi kismesterségek –
KAMARA KIÁLLÍTÁS
· Kalotaszeg
· A DÍSZÍTŐMŰVÉSZ SZAKKÖR
A Kecskeméti Díszítőművész Szakkör 1952-ben alakult. Az eltelt évtizedek alatt a szakkör keretein belül több száz asszony ismerte és szerette meg a „tiszta forrásból” merített népi hímzés mintakincsét.
Munkálkodásukat nem csak a lelkesedés, odaadás, hanem a színvonalas alkotómunka is jellemzi: az ismeretek tudatos gyarapítása, részvétel továbbképzéseken, alkotótáborokban, eredeti anyaggyűjtéseken alapuló hagyományőrzés és továbbadás.
Nem csak a legidősebb korosztály tagjai járnak heti rendszerességgel a keddenkénti összejövetelekre, hanem a frissen nyugdíjba vonulók, vagy éppen a harmincas éveikben lévők is itt találják meg azt az elfoglaltságot, amely életüket teljesebbé teszi.
A közösséget a hímzés szeretetén kívül a meleg, baráti érzés tartja össze, és nyitott azok számára, akik békés alkotómunkában szeretnének részt venni.
A DÍSZÍTŐMŰVÉSZ SZAKKÖR minden kedden 14-16 óra közöttvárja az érdeklődőketMucsi Jenőné népi iparművész vezetésével.
BELÉPŐDÍJ:600,- Ft, Kecskemét Kártyával 480,- Ft, kedvezményes: 300,- Ft.
TÁRLATVEZETÉS:bejelentés alapján, magyar nyelven kérhető. Ára: 2.000,- Ft.
Rendezvényeinken jelen lehet a média; nyilvánosságra kerülő kép- és hangfelvételek készülhetnek.