Több kilónyi aranykincs a Móra-múzeum új állandó kiállításán
Az épülő állandó kiállításon október 15-én, hétfőn 11 órakor tartanak sajtóbejárást a Móra Ferenc Múzeum emeleti kiállítótermében.
Bálint Mátyás gazda szőlőjéből került elő egy „fél talicskányi” aranykincs 1926-ban Nagyszéksósón, melyet Móra Ferenc, a szegedi múzeum akkori igazgatója tárt fel. A legenda szerint már korábban is találtak a környéken hasonló aranyakat, melyeket – nem tudván, hogy aranyról van szó – a gyerekek egymás között cserélgették sütőtökre, almára. Mint később kiderült: az aranyak az eddigi legnagyobb hun aranykincslelet darabjai voltak, melyekből körülbelül 150 tárgyat, összesen több mint egy kilogramm súlyú aranyat mind a mai napig a Móra Ferenc Múzeum őriz.
A szegedi közgyűjtemény most egy állandó kiállításon mutatja be a nagyszéksósi aranykincset és különböző értékes aranyleletet, aranytárgyat és érmét is. Ez a több száz, aranyból készült kivételes műtárgy eddig a múzeum trezorjában feküdt, de a Múzeumok Őszi Éjszakájától kezdve folyamatosan láthatja őket a nagyközönség a „Minden, ami arany” című tárlaton.
A kiállításon a régészeti aranyleletek mellett bemutatják Károly Róbert, Nagy Lajos és Mátyás király aranypénzeit, emlékérmeket és emlékpénzeket is. A tárlaton két különleges tárgyat is megtekinthetünk: kiállítják Tömörkény István aranytollát, valamint azt az egyedi arany nyakkendőtűt, melybe beletekintve Kossuth Lajos arcképe látható.
A kiállítás létrejöttét az Emberi Erőforrások Minisztériuma támogatta.
Az épülő kiállításon október 15-én, csütörtökön 11 órakor tartunk sajtóbejárást. Az eseményre tisztelettel várjuk a média munkatársait a Móra Ferenc Múzeum emeleti kiállítótermében!