Magyar Projektmenedzsment Szövetség: a projektek egyharmada túllépi a költségkeretet
Idén 15. alkalommal ítélték oda az Év Projektmenedzsere Díjat, melyet a szakma legkiválóbb magyarországi szakemberei közül választottak ki. A kompetencia alapú „Év Projektmenedzsere Díj\" pályázati kiírás elsősorban a pályázó projektmenedzser képességeire, tapasztalataira, eredményeire építve minősít.
„A becslések szerint 2014-2020 között 16 millió projektmenedzsmenttel összefüggő új munkahely jön létre a világon. Ugyanakkor azt is látjuk, hogy a projektek több mint egyharmada túllépi a rendelkezésre álló költségkeretet (35,9%). A 2014-2020 között hazánkba érkező 12 ezer milliárd forint értékű uniós pénzek hatékony felhasználása kapcsán is intő jel kell, hogy legyen az a 13,5%-os kockázati arány, amely pénzre lefordítva 1620 milliárd forintnak felel meg. Ezért a projektmenedzsment-képzés beépítése az oktatási rendszerbe kiemelten fontos. Az utóbbi években ezzel kapcsolatban mindenképpen pozitív tendenciát látunk”- hangsúlyozta megnyitóbeszédében Cserna József, a Magyar Projektmenedzsment Szövetség elnöke.
Az esemény díszvendége, egyben fővédnöke Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter a díjak átadásakor kiemelte:„Szeretnénk, hogy az elkövetkezendő években beérkező uniós források erősítsék a beruházások volumenét, mely így ösztönzőleg hat a munkaerőpiaci folyamatokra is. A hatékony felhasználáshoz azonban nélkülözhetetlen szükség van az ország legkiválóbb projektmenedzsereire.”
Az idei nyertes Balaton László közgazdász, az Erste Bank Hungary Projekt Portfólió Menedzsment Osztályának vezetőjeként a devizahiteles elszámolási projektért volt felelős. A díjazott sikeresen tudta összehangolni a deviza- és forinthiteles ügyfelek fogyasztói kölcsöneire vonatkozó 2014. évi jogszabályi elvárásokat a fair banki szabályok bevezetésével. A nyolc jelöltből kiválasztott győztes a díjátadón elmondta: „Egy nagyprojektben nem lehet minden feladatot központilag irányítani. Ezért nagy érték a munkatársak proaktivitása, így ahol csak lehet, törekedni kell a felelősségek minél alacsonyabb szintre történő delegálására. Emelletttámogatni kell a felelősségtudat kialakulását, amelyet segítenek az apró mindennapi figyelmességek, az emberekre való odafigyelés, a szép szó és a figyelem.”
Az idei év különdíjasa Benkei Sándor építészmérnök, az Óbuda-Újlak Zrt. műszaki igazgatója lett. A díjazott többek között a győri Audi, a kecskeméti Mercedes-Benz, valamint a Miskolcon létrehozott Takata légzsákgyár első telephelyének létrehozásáért volt felelős. A zöldmezős beruházás keretében egy 63 ezer m2-es gyárüzem jött létre 14 különböző funkciójú épületben. A projekt lefedte az összes lehetséges mérnöki szolgáltatást. „Összhangban az ipari forradalom mostani szakaszával a termelési- és a gondolkodásmód is változik. Míg a feladatok komplexitása és a hozzáadott érték szerepe nő, addig a költségkeret és a rendelkezésre álló idő csökken. Ezzel nő a piaci igény a felelősségteljes, szolgáltatásként megvásárolható vezetői, lebonyolítási képességek iránt és egyre inkább külön szakmává válik.” - hangsúlyozta Benkei Sándor.
A 2014-es győztes Kovács Endre, aki Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Projekt Koordinációs Főosztályvezetőjeként a digitális átállásért felelt, idén harmadik lett az IPMA (Nemzetközi Projektmenedzsment Szövetség) nemzetközi „Év Projektmenedzsere” versenyén. A mai napon szerzett díjával Balaton László automatikus indulási jogot szerzett a jövő évi versenyre is.