ERDŐGAZDASÁGOK ELLENŐRZÉSE: VADEX ZRT.
Magyarország területének több mint 20 százalékát erdő borítja, fenntartásuk és védelmük az egész társadalom érdeke. A 100 százalékban az állam tulajdonában álló erdők vagyonkezelését csak költségvetési szerv, vagy állami tulajdonú gazdálkodó szervezet végezheti. Az Állami Számvevőszék korábbi ellenőrzési tapasztalatai alapján döntött az összes erdőgazdasági társaság ellenőrzésének megindításáról. Ennek során az ÁSZ a társaságok 2009. és 2014. első féléve közötti vagyongazdálkodásának, vagyonérték-megőrző és vagyongyarapítási tevékenységének szabályszerűségét értékelte.
A VADEX Zrt. elsődlegesen Fejér megyében, kisebb részben Komárom-Esztergom megyében, 18 958 ha (ebből 18 525 ha vagyonkezelt) földterületen gazdálkodik, székesfehérvári központtal.
A társaság a kettős könyvvitel rendszerében csak a saját vagyonát tartotta nyilván, kezelt vagyonának értékét sem a mérlege, sem a kiegészítő melléklet nem tartalmazta, így a mérleg nem volt megbízható és valós. A könyvvizsgáló ezzel kapcsolatosan figyelemfelhívó levelet nem adott ki, és nem kifogásolta a beszámolóval kapcsolatosan az ÁSZ által feltárt hiányosságokat sem. A VADEX Zrt. saját és kezelt vagyona tekintetében az elkülönítést a vagyonkezelési szerződésben foglaltak szerint biztosította. Vagyonnyilvántartása nem tartalmazta a vagyonkezelt eszközök könyv szerinti bruttó és nettó értékét, ezért nem volt átlátható és nem biztosította az elszámoltathatóságot. A nyilvántartás vezetése megfelelt a vagyonkezelési szerződés előírásának, de nem felelt meg a kezelt vagyonra vonatkozó, számviteli törvényben előírt nyilvántartási kötelezettségnek. A jogszabályváltozások, tulajdonosi joggyakorlók, illetve a vagyonkezelt vagyonelemek körének többszöri változása ellenére az 1996-ban kötött vagyonkezelési szerződést nem módosították, a vagyonkezelési díj évente esedékes felülvizsgálatára nem került sor.
A társaság kialakította, de csak részben megfelelően működtette a feladatellátást támogató kontrollrendszert, szabályzatait nem aktualizálta. Az információáramlási és a monitoring rendszert részben megfelelően alakította ki és működtette. Adatvédelmi és adatbiztonsági, valamint a közérdekű adatok közzétételére vonatkozó szabályzatot nem készített, éves beszámolóit a honlapján nem tette közzé.
A tulajdonosi jogokat gyakorló Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. (MNV Zrt.) és a Nemzeti Földalapkezelő Szervezet (NFA) a vagyonkezelési szerződéssel kapcsolatban feltárt hiányosságokat nem szüntette meg, nem élt a kezelt vagyon használatára vonatkozó ellenőrzési jogával, nem ellenőrizte a vagyonnyilvántartás hitelességét, teljességét és helyességét sem.
Az ÁSZ az MNV Zrt. vezérigazgatójának, az NFA elnökének, valamint a VADEX Zrt. vezérigazgatójának fogalmazott meg javaslatokat, amelyekre 30 napon belül intézkedési tervet kell készíteniük.