Bemutatták a Járási Esélyegyenlőségi Programot
Tóth József általános tájékoztatójában kiemelte: települési szinten eddig is léteztek működőképes esélyegyenlőségi programok. Ebben a projektben – felülvizsgálattal egybekötve – ezek kiterjesztésére került sor. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy e program járási szintű együttműködésre ösztönzi a településeket, egyfajta összekötő szerepet gyakorolva közöttük; egyrészt impulzust ad a helyi szintű tervek, előirányzatok megvalósításához, másrészt újra aláhúzza az esélyegyenlőség fontosságát, mert „úgy tapasztaljuk, hogy amit napirendre tűznek, az megy előre, amivel pedig nem foglalkoznak eléggé, az elsikkad sok más feladat között”. A projekt során több tucat civil és egyházi szervezettel folytattak konzultációt, amelyek szintén „működtetnek” esélyegyenlőségi programot. A járási szintű szakmai anyagban megpróbálták összehangolni az eddig külön-külön futó „szálakat”, melynek célja nem valamiféle ellenőrzőszerep gyakorlása, hanem segítségnyújtás a koordináció, az információs bázis, kutatási munka és nyilvános kommunikáció terén. Összességében erről szól az elkészült dokumentum.
Tóth József beszámolója után dr. Makkos Nándor részletekbe menően ismertette a Járási Esélyegyenlőségi Program megvalósulásának fázisait, valamint a kapcsolódó jogszabályi keretet.
Kecskemét Megyei Jogú Város Önkormányzata az elkészült dokumentum kapcsán kiadott közleményében hangoztatta: a város sok más településhez hasonlóan szintén elkötelezett az esélyegyenlőség terén. Ennek érdekében a következőket valósították meg: hatékony és fenntartható együttműködést alakítottak ki a bevont önkormányzatokkal, civil és gazdasági szereplőkkel, melynek eredményeként együttműködési megállapodásokat kötöttek. A járásbeli települések helyi esélyegyenlőségi programterveit felülvizsgálták és kerekasztal megbeszélések keretében összehangolták. A helyi esélyegyenlőségi programokra alapozó, helyi kooperációra épülő, több önkormányzat együttműködését igénylő, a Felzárkózási Kerekasztal által elfogadott „Esélyteremtési programtervet” hoztak létre, mely a járáson belül felmerült problémák komplex kezelésére tett javaslatokat és dolgozott ki stratégiát. Az ebben megfogalmazott esélyegyenlőségi intézkedések keretében – helyzetük javítása érdekében – tájékoztatták a végső kedvezményezetteket.
A projekt pontos címe: Esély és egyenlőség - Együttműködési programok a Kecskeméti Járásban
Azonosítószám: ÁROP-1.A.3-2014-2014-0123
Projektidőszak: 2015.04.15. - 2015.11.30.
Támogatási összeg: 21 993 850 Ft
Kép és szöveg: Tódor Norbert