Megemlékezést rendeztek a doni áttörés 73. évfordulója alkalmából
Megelőzően, 11 órakor a Kecskeméti Református Templomban istentiszteleten emlékeztek meg a doni áldozatokról. Mint ismert: 1943. január 12-én kezdődött meg a Don-kanyarban a szovjet áttörés. A Vörös Hadsereg offenzívája 12-én a reggeli órákban indult meg -40 fokos hidegben, és az elhúzódó hősies utóvédharcokban a Magyar Királyi 2. Honvéd Hadsereg teljes széthullását okozta. A magyar csapatok szívósan ellenálltak, azonban az irgalmatlan orosz túlerő térdre kényszeríttette honvédeinket. A magyar katonák irreálisan hosszú, több mint 200 kilométeres frontvonalat kellett megtartaniuk. Mindezt nyári felszerelésben, ugyanis a téli hadfelszerelés nem érkezett meg, a német hadvezetés - a megállapodások ellenére - nem látta el a magyar csapatokat a beígért korszerű fegyverekkel, ráadásul szállítókapacitásukat sem bocsátották a katonáink rendelkezésére.
A kilátástalan helyzet ellenére a magyar honvédek az iszonyatos körülmények között több napon át keményen védekeztek. Emberfeletti hőstettet hajtottak végre, de végül a kommunista hadigépezet maga alá gyűrte a Keleti Front védvonalát. A harcokban és a hosszú visszavonulás alatt 100-120 ezer magyar katona vesztette életét. (A cikk a videó alatt folytatódik).
A református templomban vasárnap rendezett emlékező istentiszteleten részt vettek a Honvéd Hagyományőrző Egyesület, a Történelmi Vitézi Rend, és a Magyar Nemzetőrség Területi Szervezete képviselői. Igét hirdetett Vincze Árpád lelkipásztor, emlékező beszédet pedig lovag Kenyeres Dénes nyugállományú honvéd alezredes mondott. Mint elhangzott: Kecskemétről mintegy 13 ezer katona indult 1942 nyarán a Don-kanyarhoz, akik közül az áttörést követően, 1943. februárban már csak 4.800 volt életben.
Az emlékező istentiszteleten a Kecskeméti Református Gimnázium 10/d. osztálya szolgált, valamint egy keresztelőt is tartottak.
(keol.hu)