Változik a panelfelújítások pályázati rendszere
Sipos László alpolgármester tartott ma délután (május 21.) sajtótájékoztatót, amelyen ismertette Kecskemét állami és önkormányzati támogatással megvalósult energiatakarékos felújítások 2001 és 2007 közötti gyakorlatát és az idén várható változásokat. ...
A Kecskeméti Önkormányzat 2001. év óta vesz részt az állam által meghirdetett iparosított technológiájú épületek energiatakarékos felújítására kiirt pályázatokon, amely konstrukcióban a kivitelezés megvalósításához a lakástulajdonosoknak 1/3 saját erő részt kellett biztosítani, és amelyhez ugyanennyi állami és önkormányzati támogatás volt nyújtható. A program az energia megtakarítást eredményező munkákat támogatta, mint például a homlokzat, a tető, födémek, nyílászárók stb. szigetelését és cseréjét, valamint a gépészeti rendszerek - liftek, szellőzők, fűtési rendszerek - felújítását. Iparosított technológiával 320 épület létesült 16744 lakással, amely városunk teljes lakásállományának 37 százaléka.
Ez évtől jelentős mértékben megváltozott a pályázás rendszere. Korábban az önkormányzat volt a pályázó, ami azt jelentette, hogy a társasházak, lakásszövetkezetek által benyújtott pályázatokat, kiegészítve a közgyűlési határozattal, az önkormányzat, mint pályázó küldte tovább a minisztériumnak. Az állami döntést követően az önkormányzat feladata volt a teljes körű bonyolítás.
A 2008. évi pályázati kiírás szerint a társasház, illetve a lakásszövetkezet a pályázó. A felújítással kapcsolatos feladatokat a társasház, illetve az általa megbízott szakértő látja el. Az önkormányzat támogatóként vesz részt a továbbiakban.
Változás történt a felújítási munkák vonatkozásában is, miszerint a támogatható tevékenységek köre kiegészült a megújuló energiaforrások létesítésének lehetőségével. Ezt azonban csak a radiátorral és saját kazánnal rendelkező lakóépületek tudják igénybe venni, és azok is túlnyomó részt a napkollektoros megoldást választhatják, mivel egyéb lehetőség meghaladja anyagi forrásaikat, vagy kivitelezhetetlen.