Civil és egyéb cégnek nem minősülő szervezetek figyelem! – módosítási határidő közeleg
Az egyesületek és az alapítványok 2016. március 15-e után csak az új Ptk.-nak megfelelő létesítő okirat alapján működhetnek törvényesen. A változásbejegyzési kérelmeket elektronikus úton, vagy papír alapon – postán, személyesen, vagy a bíróságokon rendszeresített gyűjtőládába helyezve – lehet beadni. Egyszerűsített eljárásban bírálja el a bíróság a változásbejegyzési kérelmet, ha a létesítő okiratot a jogszabályban meghatározott mintaokirat felhasználásával módosítják.
Az Országos Bírósági Hivatal (OBH) általános tájékoztatóval, mindenki számára hozzáférhető felhívással, valamint okirat-sablonokkal nyújt segítséget a módosításához, hogy a szervezetek létesítő okirata az új Ptk.-nak megfeleljen. Emellett az OBH számos konferenciát és képzést szervezett, illetve több közérdekű tájékoztatót készített annak érdekében, hogy a civil szervezetek számára minden információt megadjon az ügyintézéshez, valamint a bíróságok civil napokat tartottak.
A birosag.hu oldalán az elektronikus benyújtás részletes szabályai is megismerhetőek. A beadványok kizárólag elektronikus úton nyújthatók be abban az esetben, ha a kérelmező közhasznú jogállású, vagy jogi képviselővel jár el, illetve, ha az érintett szervezet egyszerűsített változásbejegyzési eljárás lefolytatását kéri. A létesítő okiratot nem kell módosítani akkor, ha arra csak azért lenne szükség, mert olyan hivatkozások, utalások és elnevezések szerepelnek a létesítő okiratban, amelyek az új Ptk.-nak és más törvény rendelkezéseinek már nem felelnek meg. Az egyesület alapszabályát nem kell módosítani amiatt, hogy az tartalmazza az egyesület alapító tagjainak nevét, lakóhelyét vagy székhelyét.
A civil szervezetek, amelyik nem tesz eleget a jogszabályi előírásoknak, azok 2016. március 15-ét követően törvénysértő létesítő okirat alapján működik. A bíróság ez esetben törvényességi ellenőrzési eljárást kezdeményezhet, melyet az ügyészség folytat le.