Médiatanács: Tévéműsor-támogatási pályázat 420 millió forintos kerettel
Mecenatúrás döntések
Tévéműsorok készítésének támogatásáról szóló 420 millió forintos idei pályázati keretkiírásáról döntött a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság(NMHH) Médiatanácsa helyi és körzeti televíziók számára a Magyar Média Mecenatúra program keretében. Az összeg 60 százalékát rendszeresen jelentkező hírműsorokra, negyedét közéleti magazinműsorokra, 15 százalékát kulturális magazinműsorokra lehet fordítani. Közéleti magazinok esetében adásonként 60 ezer forint, a másik két kategóriánál adásonként 40-40 ezer forint lehet legfeljebb a támogatás úgy, hogy a Médiatanács a tervezett összköltségnek maximum a kétharmadát állja. A pályázat négyfordulós, az első beadási határidő április 7-e, a jelentkezők az idén bevezetett elektronikus pályázati rendszerbennyújthatják be kérelmeiket. A testület az elmúlt öt évben közel kétmilliárd forintot fordított összesen 431 televíziós tájékoztató műsorsorozat támogatására annak érdekében, hogy a helyi hírekről színvonalas programok révén informálódhassanak a televíziónézők.
Március 24-éig hosszabbította mega testület arádiós műsorok támogatásáramár februárban kiírt idei pályázat első fordulójának beadási határidejét, így a pályázóknak több idő áll rendelkezésre, hogy az új elektronikus felület eredményes használatát elsajátítsák.
Frekvenciapályázati döntések
A Balassagyarmat 95,7 MHz helyi rádiós médiaszolgáltatási pályázat felhívásának végleges szövegéről is döntött a Médiatanács, amely csütörtöktől olvasható az NMHH honlapján. A korábban nyilvánosságra bocsátott tervezetre nem érkezett észrevétel, így a kiírás szerint a 18 ezer fős vételkörzet kereskedelmi hasznosítására a közzétételtől számított 35. napon lehet majd benyújtani a pályázatokat. A területen jelenleg nem szól rádió.
Az Abádszalók 89,2 MHz helyi rádiós frekvencia pályázatára érkezett ajánlattal kapcsolatban alaki hiányosságok pótlására szólítja fel a Médiatanács a pályázó Auris Média Kft.-t. A Vác 94,1 MHz pályázatára benyújtott két ajánlat tartalmi vizsgálata alapján a testület felvilágosítást kér mind a Magyar Múzsa Kft.-től, mind a World Média Kft.-től.
Záruló médiafelügyeleti eljárások
Az RTL Klubon a tavalyi utolsó negyedévben négy alkalommal közzétett, a környező műsorszámokhoz képest túl hangos tévéreklámok miatt a Médiatanács 280 ezer forint bírságot szabott ki a televízió szolgáltatójára.
A Halas Rádió szolgáltatójára, illetve a gyomaendrődi Radio Sun adásátműködtető cégre 10-10 ezer forint bírságot szabott ki a testület, mert többek között kevesebb közszolgálati, közéleti, hír- és nemzetiségi műsort, szöveges tartalmat, magyar zenét sugároztak az előírtaknál, illetve a szerződéseikben vállaltaknál. A Balaton Televízió üzemeltetőjét egy hírközlési szolgáltatóval készült beszélgetésében elhangzott burkolt reklám miatt, valamint hírműsorának elmaradása miatt figyelmeztette a Médiatanács.
Az M1 Ma délután műsorának Egy perc híradó című szegmensét kifogásoló állampolgári bejelentést megvizsgálva a grémium megállapította, hogy a műsorrész nem volt jogsértő, mert az elhangzott „szájkarate” kifejezés nem minősül politikai hírhez fűzött hírolvasói véleménynek, így az eljárást megszüntette.
Induló médiafelügyeleti eljárások
Eljárás indul a TV2-ntavaly december 29-én vetített Komancsok holdja című háromrészes westernsorozat egy epizódjának, valamint a Class FM Morning Show-jának január 11-ei adása kapcsán a műsorszámok túl enyhe korhatár-besorolása miatt. Mindkét műsorszámot a 12-es kategória helyett vélhetően 16 éven aluliaknak nem ajánlottként kellett volna közzétenni, és a déli, illetve reggeli órák helyett 21 óra után, illetve hajnali 5 óra előtt. A televíziós műsorszám nemi erőszakot, gyilkosságot és más véres jeleneteket is tartalmazott, a rádiós beszélgetés pedig a 16 éven aluliak többsége számára félreérthetően, aggályos kontextusban dolgozta fel a szexualitás, illetve a homoszexualitás témáját, illetve pozitív, humoros színben tüntette fel az alkohol- és drogfogyasztást, emellett a műsorszámban durva trágárság is helyet kapott.
Hatósági eljárások kezdődnek nyolc helyi közösségi rádió szolgáltatóival szemben,mert a vizsgálatok szerint tavaly vélelmezhetően nem teljesítették a magyar zene arányára a médiatörvényben előírt rendelkezéseket. A kvótakötelezett rádióknak az éves zenei műsoridejük legalább harmincöt százalékát magyar zenei művek bemutatására kell fordítaniuk, és a közzétett magyar zenének éves átlagban legalább a negyede öt évnél nem régebben nyilvánosságra került zenei műnek vagy hangfelvételnek kell lennie. Az eljárások az Európa Rádió debreceni, kisújszállási, sátoraljaújhelyi és szegedi szolgáltatásait, valamint a Szent István Rádió hatvani, sátoraljaújhelyi, törökszentmiklósi és tokaji rádióit érintik.
Tagdelegálás a Közszolgálatiérték-testületbe
A Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alapon belül újonnan megalakuló Közszolgálatiérték-testület tagjának Koltay András Médiatanács-tagot választotta meg a Médiatanács. Az új grémium – a médiatörvény 100/B. §-ában meghatározott – közszolgálatiérték-tesztelést koordinálja majd, azaz a közszolgálati médiaszolgáltató szolgáltatásainak közszolgálati jellegét és értékét, valamint a médiapiac sokszínűségére gyakorolt hatását vizsgálja és ellenőrzi. A testületbe a Médiatanács-tagon kívül még a Közszolgálati Testület és a Közszolgálati Közalapítvány Kuratóriuma delegál egy-egy képviselőt. Jogorvoslati fóruma a Másodfokú Testület lesz, amelyet az előbbi három szervezet elnökei alkotnak.