Dr. Drozdik Ferenc hatósági főállatorvos volt a Wojtyla Ház vendége és mai ebédfelajánlója
Titulusának meghatározásához hosszú „út” vezet, de talán érdemes „végigjárni”: ő a Bács-Kiskun Megyei Kormányhivatal Élelmiszerlánc-biztonsági, Növény- és Talajvédelmi Főosztály főosztályvezetője (végzettségét tekintve állatorvos, tizenkét évig foglalkozott állatok gyógyításával, majd a közigazgatásba került, ma ő a megye hatósági főállatorvosa). Egy vallomással kezdte köszöntőjét a Wojtyla Ház népkonyháján, majd munkájáról beszélt: „...azért támogatom a Karol Wojtyla Barátság Központot, mert életemben kerültem, és még kerülhetek is olyan helyzetbe, hogy mások segítségére szorulok. Ez bárkivel bármikor előfordulhat. Mikor a sorsom úgy alakult, hogy megtehettem, hogy másokon is segítsek, ezt mindig megtettem. Ezért vagyok most itt Önök között…” Ezt követően meggyújtotta az intézmény névadója, Karol Wojtyla (Szent II. János Pál pápa) halálának tizenegyedik évfordulójára emlékeztető gyertyát, majd részt vett az ebédosztásban. A menü pulykasült volt rizibizivel és süteménnyel, melyet dr. Drozdik Ferenc felajánlásával Bozó Pálné Kati néni önkéntes és Mezei Attila mesterszakács készített el.
Imádság és ebéd előtt Molnár Zoltán, a Wojtyla Ház intézményvezetője megemlékezett Karol Wojtyla halálának tizenegyedik évfordulójáról. Felidézte élete főbb mozzanatait: az „utazó pápa” gyermekkorát, papi pályáját, a Katolikus Egyházban betöltött szerepét, méltatta érdemeit. Az étkezde zsúfolásig megtelt, közel százharmincan hallgatták szavait.
HÁTTÉR:
Szent II. János Pál pápa (latinul Ioannes Paulus PP. II; olaszul: Giovanni Paolo II; lengyelül: Jan Paweł II; született: Karol Józef Wojtyła; Wadowice, 1920. május 18. – Róma, 2005. április 2.), a katolikus egyház feje 1978-tól haláláig.
II. János Pált 1978 október 16-án választották pápává. Október 22-én, szabad ég alatt, a Szent Péter Bazilika előtti téren mutatta be székfoglaló szentmiséjét, melyen 117 bíborossal karöltve és mintegy negyedmillió emberrel imádkozott együtt. 264. volt az egyházfők sorában, 455 év óta az első nem olasz, és az összes addigi pápa között a legelső szláv.
Pápai tevékenységét végigkísérte a népek és vallások közti egyetértés elősegítése, ennek jegyében bocsánatot kért az egyház múltbéli bűneiért. Erkölcsi tanításában konzervativizmus, valamint az emberi élet és méltóság melletti kiállás jellemezte. Társadalmi kérdésekben egyaránt kritizálta a „létező” szocializmust és a kapitalizmust. Szorgalmazta a keresztény gyökerek megemlítését az Európai Unió alkotmányában. A béke híve volt, többször felemelte szavát a háborúk ellen.
Több mint 100 utazást tett külföldre, nagyobb utat járt be, mint az összes addigi pápa. A világsajtó hamar elkeresztelte „utazó pápá”-nak. 1338 embert avatott boldoggá és 482-t szentté. Boldoggá avatta többek között Kalkuttai Teréz Anyát 2003-ban; a magyar szentek közül ő avatta szentté Kingát, IV. Béla király egyik lányát 1999-ben, valamint Hedviget, Nagy Lajos leányát.
II. János Pál volt a harmadik leghosszabb ideig hivatalban lévő pápa Szent Péter és IX. Piusz után. Kétségtelenül ő a történelem eddig legismertebb és legközkedveltebb pápája, ugyanakkor a legismertebb lengyel a világon.
Utóda, XVI. Benedek pápa 2011. május 1-jén boldoggá avatta és ünnepét október 22. napjában jelölte meg, majd 2013. július 5-én Ferenc pápa aláírta a szentté avatásához szükséges dokumentumot. Szentté avatására 2014. április 27-én, az Isteni irgalmasság vasárnapján került sor, XXIII. János pápával együtt.
(A háttéranyag forrása: Wikipédia)