Végre nőtt a szabad tigrisek száma
A 2016 áprilisában kihirdetett, közel 3900 példányról számot adó létszámbecslés a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) kihalással fenyegetett fajok vörös listájának tigriseket érintő adatait frissíti azokkal az új számadatokkal, amelyek a Világszövetség vizsgálatát követően életbe léptetett, nemzeti szintű felmérésekből származnak. Eszerint jelentős elmozdulás tapasztalható a 2010-ben 3200 példányra becsült értéktől. Ez nagyrészt az Indiában, Oroszországban, Nepálban és Bhutánban élő tigrisek gyarapodó tendenciákat mutató állományaival, a faj- és élőhelyvédelmi törekvések sikerével és a pontosabb adatgyűjtési módszerekkel magyarázható.
„A csökkenő tendenciát mutató évtizedeket követően most először, végre növekszik a vadon élő tigrisek száma. Ez reménnyel tölt el minket, hiszen látjuk, hogy a helyi kormányok, helyi közösségek és természetvédelmi szakemberek összehangolt együttműködésével meg tudjuk védeni a fajt.” – közölte Marco Lambertini a WWF nemzetközi főigazgatója.
A 2010-ben Oroszországban összehívott Tigrisvédelmi Csúcstalálkozón a vadon élő tigrisek élőhelyeit képviselő kormányok a ’Tx2 célok’ elfogadásával megállapodtak azokról a törekvésekről, amelyekkel 2022-ig szeretnék megduplázni a vadon élő tigrisek számát. „A holnap kezdődő 3. Ázsiai miniszteri szintű tigrisvédelmi csúcstalálkozó kritikus jelentőséggel bír a 2010-ben elfogadott tigrisvédelmi céljaink értékelése és továbbvitele szempontjából, hiszen most kell eldöntenünk, hogy milyen lépéseket teszünk annak érdekében, hogy 2022-re valóban megduplázzuk a vadon élő tigrisek létszámát” – közölte Dr. Rajesh Gopal a Nemzetközi Tigrisvédelmi Fórum főtitkára.
„A célunk elérése szempontjából létfontosságú egy erőteljes akcióterv elfogadása az elkövetkező hat évre vonatkozóan. A globális állomány csökkenését megállítottuk ugyan, de a tigriseknek még ma sincs biztonságos menedéke.” jelentette ki Michael Baltzer a WWF Tx2 Tigrisvédelmi kezdeményezésének vezetője.