Az önbizalom hiánya és a „sérthetetlen vagyok” érzés ellehetetleníti a biztonságos szexet a fiatalok körében
A Durex legújabb kutatási eredményei rávilágítottak azokra a körülményekre és tévhitekre, amik meggátolják a fiatal korosztályt (16-24) a biztonságos szexben.
Az átfogó kutatás, mely felmérések és interjúk sorozatából épült fel két év alatt, meglepő tényeket tárt fel: a fiatalok döbbenetesen keveset tudnak a szexuális úton terjedő betegségekről, a nem kívánt terhességről, és az ellenkező nem szexhez való hozzáállásáról.
Bár tisztában vannak vele, hogy minden alkalommal óvszert kellene használniuk, azonban a pillanat hevében gyakran sutba dobják elveiket. Úgy tűnik, sok fiatalt nem érdekelnek a lehetséges következmények, és/vagy nem érzik elég magabiztosnak magukat ahhoz, hogy ragaszkodjanak az óvszer használatához. Ezáltal feleslegesen kockáztatnak, pedig tudják, hogy nem kellene.
Általános problémát okoz még a „velem ez úgysem fog megtörténni” hozzáállás, illetve a tájékozatlanság a nemi úton terjedő betegségek és nem kívánt terhességgel kapcsolatban, amik mind hozzájárulnak az úgynevezett „sérthetetlenség kultúrájához”.
Az adatok magukért beszélnek: a szexuális életet élők 40%-a bevallotta, hogy egynél több partnerrel feküdtek le óvszer használata nélkül, és 61% egyetértett abban, hogy általában addig nem is gondolnak az óvszerre, amíg hirtelen szükségük nem lesz egyre.1
Annak ellenére, hogy sok fiatal szükségtelenül vállalja a kockázatokat, a válaszadók mindössze 14%-a mondta, hogy a nemi úton terjedő betegségek (a HIV és az AIDS kivételével) aggasztják őket a leginkább. Kevesebb, mint negyedük aggódik csak a nem kívánt terhesség miatt.1
A statisztikákból, és a megkérdezettek válaszaiból egyértelműen kiderül, hogy mik akadályozzák a fiatalokat a biztonságos szexben. Majdnem fele (48%) úgy gondolja, hogy a baráti körükben senki nem fertőződhet meg HIV-vel vagy AIDS-szel.1
„Azt hittem, a HIV egy régmúlt generációs probléma. Mi nem foglalkozunk a HIV-vel!”
A MAGABIZTOSSÁG A LEGFONTOSABB
A Durex úgy gondolja, hogy a kutatás és az összeállított film segít abban, hogy a fiatalok új megoldásokat találjanak a fennálló problémákra, és megpróbálják megváltoztatni a biztonságos szexről alkotott képet. A márka egy mindent átfogó információs microsite kialakításán dolgozik (http://www.durex.hu/rajtadvanakkorrajta/), amin keresztül praktikus, őszinte tanácsokkal tudják ellátni a fiatalokat szex és párkapcsolat témakörben. A felületen - a tanácsokon kívül – cikkeket és videókat is talál majd az olvasó, amik a magabiztosságról, a biztonságos szexről, a nemi úton terjedő betegségekről, és a nem kívánt terhességről szólnak.
Mark Pearson, a Durex regionális márkaigazgatója így vélekedik:
„A biztonságos szex mindkét fél felelőssége kellene, hogy legyen, de a felmérésben résztvevő fiúktól megtudtuk, hogy a lányokon áll vagy bukik a dolog: az van, amit ők mondanak.”
A fiatal lányok elmondták, hogy bár tudják, hogy minden alkalommal ragaszkodniuk kellene az óvszerhasználathoz, ennek ellenére számtalan okot sorolnak fel, hogy miért nem kerül elő mégsem, amikor eljön az idő. A leggyakoribb indokuk az, hogy aggódnak, hogy ha ragaszkodnak az óvszerhez, megölik a hangulatot, vagy elveszik a fiúk kedvét. A visszautasítástól és a hangulat megölésétől való félelem a legnagyobb akadály, amit le kell küzdeniük a biztonságos szex érdekében. Számunkra azonban kiderült, hogy a legtöbb esetben egyáltalán nem erről van szó; valójában ennek pont az ellenkezője igaz.
„Félnek a visszautasítástól - csak a párjuk kedvében akarnak járni.”
A Durex meg akarja cáfolni azokat a tévhiteket, amiket a lányok a fiúk óvszerhasználattal kapcsolatos gondolatairól állítottak fel. A kutatásból kiderült, hogy ugyan a fiúk egyharmada megpróbálja megúszni az óvszer használatát2, azonban a film rávilágít, hogy sokukat inkább felizgatja, ha a lányok ezt nem engedik. A fiúk 79%-a azt állította, még izgalmasabbnak találják a lányt, ha az ragaszkodik az óvszerhez.2
„Én személy szerint imádom. Ha a lány előhúz egy óvszert, és nekem csak fel kell vennem... Gyerünk!”
A Durex ezt az üzenetet, és a portálon elérhető videókat szeretné felhasználni arra, hogy megcáfolja, és megváltoztassa az óvszerhez való hozzáállást - hogy aggodalmaskodás helyett mindkét fél jól járjon.
Gemma Cairney, a brit Radio1 műsorvezetője és TV bemondója a kampány mellé áll:
„Manapság nehéz fiatalnak lenni - rengeteg a társadalmi nyomás, a szex és a párkapcsolat témakörei pedig leginkább egy aknamezőre hasonlítanak. Ez a kampány megmutatja, hogy milyen fontos szerepe van a tudásnak és magabiztosságnak abban, hogy jó döntéseket hozzál. Szívügyem a fiatalok támogatása - kiváltképpen a fiatal nőké. Remélem, hogy egyenes beszéddel és megfelelő útmutatással a kampány hozzájárul a fiatalok tudásának bővítéséhez, és javítani fog a szexhez való hozzáállásukon.