Július 24. szerda, Kincső, Kinga
Hírek, események 2016. május 9. 20:21

Van élet a fővároson kívül is!

Van élet a fővároson kívül is!
Szárnyal a lakáspiac és nem csak Budapesten. A fővároson kívül közel harmadával több ingatlant cserélt gazdát 2016. első negyedévében, mint 2015 végén. A vidéki városokban egyre másra indulnak új beruházásuk-derül ki az Otthon Centrum elemzéséből.

A főváros közigazgatási határán túlra tekintve, az Otthon Centrum adatbázisában szereplő adás-vételi tranzakciók száma alapján a fővárosi agglomerációban Budaörs, Dunakeszi, Érd és Szigetszentmiklós emelkedett ki, de egyre több ingatlan cserél gazdát Gödöllőn, Gyálon, Gyömrőn és Kistarcsán, illetve a budai agglomerációban Budakalászon, Szentendrén és Solymáron is. A kertvárosi környezetben elsősorban családi házakat adtak-vettek az év első három hónapjában: az átlagos méret 129 m2, az átlagos ár 240 ezer forint volt négyzetméterenként.

Az átlag mögött azonban nagy különbségek vannak: míg Érden 100 négyzetméter volt az átlagos méret, Budaörsön ez 175 négyzetméter volt. Az árak tekintetében is nagy különbségek voltak a budai agglomeráció és a pesti oldalon, az M0 mentén található települések között: míg Gyálon, Üllőn, Veresegyházon vagy Szigetszentmiklóson jellemzően átlagosan 20 milliós házak keltek el, addig Budaörsön, Solymáron ennek több, mint kétszeresét fizettek az ingatlanokért, Szentendrén még ennél is magasabb áron kötöttek üzleteket.

A kereslet az Otthon Centrum várakozása szerint elsősorban azokon az agglomerációs településeken fog fokozódni, ahol a tömegközlekedési szolgáltatás minősége és gyakorisága akár autó nélkül is elérhetővé teszi a döntően fővároshoz kötődő munkahelyeket és ahol a CSOK-ot igénybe vételére jogosult családok a támogatáshoz mérten megfizethető új építésű ingatlanokat találnak. Az élénkülő telekpiac a saját erős építkezések terén is fellendülést sejtet ezeken a településeken.

Családi ház árak és alapterületek a fővárosi agglomeráció településein (2016. I. negyedév)

forrás: Otthon Centrum tranzakciós adatbázis

A vidéki nagyvárosok mindegyikében a legmagasabbra általában a belvárosi fekvésű, illetve a városközponthoz közeli városrészekben található lakóingatlanokat értékelik a helyiek. Győrben a Belváros mellett Nádorváros és Révfalu említhető, ahol a nappali + 1, vagy nappali + 2 szobás lakás a legkedveltebb kategória, elsősorban a 60 m2 vagy ennél nagyobb alapterületű lakásokat vásárolják. Az árak az új építés esetén – ami a városban jellemzően emeltszintű szerkezetkész szintet jelent – a fenti városrészekben jellemzően 380-450 ezer Ft/m2 szinten alakulnak. A kulcsrakész kivitelezés ennél 10%-al többe kerül (természetesen extra igények figyelembe vétele nélkül). A használt, de újszerű, vagy felújított lakásokért 320 - 350 ezer Ft/m2 fizetnek.

Pécsett a helyiek véleménye szerint a Belváros és közvetlen környezete, valamint a Mecsekoldal közvetlenül Belvároshoz kapcsolódó részei (Bálics, Donátus) számítanak a legkívánatosabb lakóhelynek. Itt kisebb, 4-8 lakásos társasházi lakásokat keresnek, lehetőleg kertkapcsolattal. Az árak négyzetméterenként 280-320 ezer forint körül alakulnak a használt ingatlanok esetén, míg az új építésű lakások négyzetméteréért 300-450 ezer forint is elkérnek a fejlesztők. Kedvelt lakástípus a nappali + 2-3 hálószobás lakás kertkapcsolattal, de keresik az új vagy újszerű nem tetőtéri lakásokat is.

Szegeden a legnagyobb becsben a Belváros, Felsőváros, Rókus, Móraváros, és Újszeged városrészek lakásait tartják a helyiek. A favorit az egyetemekhez közeli tégla építésű lakás, ezeket 280 ezer Ft/m2 áron adják-veszik. Használt lakást már 220- 260 ezer forintos fajlagos áron lehet kapni, az új építésűek ára bő százezerrel magasabb, 300- 360 ezer forint négyzetméterenként. A presztízs környéken a közép korosztály főként befektetési céllal vásárol.

Az ország keleti felében Debrecenben a legkeresettebb városrész a méltán híres Nagyerdő. A természeti környezet, a jó közlekedés és az egyetem közelsége mind hozzájárul, hogy az itt, a leginkább keresett társasházi, 40-60 négyzetméteres lakások átlagára 300 – 400 ezer Forint négyzetméterenként. A családi házat keresők között leginkább Csigakert, Postakert és Kertváros, valamint a Hatvan utcai kert népszerű, mivel ezeknek a városrészeknek jó a közlekedése (közel a Belváros, de az M35 is) és a kellemes kertvárosi környezet magas presztízs-értékkel ruházza fel az itt található ingatlanokat. Ezt tükrözi, hogy az itt található házak 30-50 millió forintért kelnek el.

Maradva a keleti országrészben, Miskolcon a családi házak tekintetében Miskolc-Tapolca, a Vár környéke (Berekalja) és Bodótető a legkedveltebb városrészek. Itt nagyobb méretű, újszerű (legfeljebb 10 éves) házak találhatóak. A 120-200 m2 alapterületű családi házak már 200-250 Ft/m2 áron megvásárolhatók. Családi házak terén a legkeresettebb a 15-25 milliós kategória. Ezek jellemzően 90-120 négyzetméteres (2 és fél, 3 és fél szobás), téglaépítésű házak, Görömböly, Martin kertváros, Diósgyőr, Szirma, Győri kapu városrészekben.

Kecskemétenszintén magas presztízsű a belváros, ahol a társasházi lakások ára 11-12 millió forinttól (nappali + 1 hálószoba) akár 35 millió forintig (nappali + 2 vagy 3 háló) terjed. A legkeresettebb mostanában a nappali +2 hálós újszerű, vagy befektetési céllal a 2 szobás tárasházi lakás. A legjobbnak tartott környék egyértelműen Petőfiváros, ahol családi házakat és sorházakat vesznek. Itt meglehetősen szórnak az árak: a régebben épült sorházak már 18 millió forintért megvásárolhatók, míg az újszerű egy szintes házakért 40-50 milliót is elkérnek, a telkek pedig 18-20 millió forinttól indulnak. A leggyorsabban a 18-25 milliós sorház-egységek kelnek el. Az új építésű családi házak jórészt bérbe vannak adva a városba települt iparvállalatoknál dolgozó külföldieknek.

Az említett városrészekben ingatlant vásárolni azonban sokak számára csak álom marad. Akik megfizethetőbb lakást keresnek azok a központtól távolabb fekvő városrészeket választják, vagy házgyári technológiával épült lakást vesznek. Győrben az árak 300 ezer forintnál kezdődnek négyzetméterenként, az ország többi nagyvárosában már 150-250 ezer forintos fajlagos árszinten is lehet használt téglalakást venni a szélesebb rétegek számára is elérhető és szintén kedvelt városrészekben, mint amilyen Győrben Kisbácsa, vagy Ménfőcsanak, Pécsett az Egyetemváros, Kecskeméten Petőfiváros vagy Szegeden Felsőváros, Rókus, Móraváros és Alsóváros városrészek, ahol a használt tégla lakások fajlagos ára 170-250 ezer Ft/m2. A Tisza parti megyeszékhelyen ezen az árszinten már családi házat is kaphat az érdeklődő

Az elérhető árú kategóriába tartoznak a panelek is: Győrben kedvelt a Marcalváros I.-II. üteme, Adyváros és Szabadhegy. A 2-3 szobás, lehetőleg szigetelt, nyílászárócserés, fűtéskorszerűsített lakásokat keresik, az árak – az állapot, felújítás függvényében – 11-16 millió Ft körül alakulnak ebben a szegmensben.

Debrecenben, akik megfizethetőbb lakást keresnek leginkább Újkert és Vénkert 10-14 milliós panellakásait veszik. Ezekre is igaz, hogy a belvárostól elérhető távolságra, az egyetem közelében találhatók és az új villamos vonal, illetve a buszközlekedés is vonzóvá teszi a környéket. Aki családi házat venne a cívis városban, annak már kicsit távolabb kell keresgélnie: a Nagybánya lakópark, az Olajfa lakópark és Józsaliget említhető a keresett városrészek között. Ezek a város peremén találhatók, azonban itt már négyzetméterenként 6-8 ezer Forintért is lehet építési telekhez jutni.

Miskolcon a korábban az azonos méretű panellakásoknál akár 1 millió forinttal drágább tégla építésű, gázfűtéses lakások árelőnye mára elfogyott, sőt a panelprogramos épületek lakásai mára már keresettebbek lettek ezeknél. Győri kapu, Katowice, Szentpéteri kapu, Petneházy bérházak, Majlát, Észak és Dél Kilián a kedvelt területek. A házgyári technológiával épült lakótelepi lakások közül a legkeresettebb a kettő, ill. két és fél szobás lakás. Az árak 140 – 160 ezer forint körül járnak, négyzetméterenként.

Kecskeméten, Széchenyivárosban panel és tégla építésű társasházi lakások 7-8 milliótól 14-15 millióig megtalálhatóak és a garzontól a 3 szobás lakásig minden keresett. A legnépszerűbbek az alacsony emeleti, szigetelt, fűtés-korszerűsített panelek. Az eladhatóság szempontjából nagy előny, ha van erkélye a lakásnak.

Pécsett a legnépszerűbb és leginkább megfizethető városrészek: Kertváros, Uránváros és a Belváros bizonyos részei. Itt a leginkább keresettek a 2-2,5 szobás 1-3. emeleti lakások, úgy a panel és tégla építésűek is. Ezek 140-200 ezer forint fajlagos áron érhetők el. Szegeden is hasonló árakkal találkozunk: az Északi városrész, Felsőváros és Tarján telep paneles technológiával épült lakásai már 140-200 ezer forintos fajlagos áron megvehetők.

A tavaly év végén bejelentett kedvezmények már éreztetik hatásukat a vidéki városokban is: az ÁFA mértékének 5 százalékra csökkentése és a CSOK „10 + 10 milliója” sok vállalkozó fantáziáját megmozgatta. A régiós különbségek ebben a szegmensben talán a leginkább érzékelhetők: Győrben szinten minden városrészben indulnak beruházások a 4-6-8 lakásostól a közepes 20-36 lakásszámú projekteken át a 80-200 lakásos nagy volumenű építkezésekig bezáróan. Debrecenben néhány projekt jó időzítése révén sikeresen tudta értékesíteni a lakásait, de az Otthon Centrum helyi irodájának tapasztalata szerint kérdéses, hogy nagy számban elfogynak-e majd a most épülő és bőven 400 ezer forintos négyzetméterár felett kínált lakások a városban. Pécsett már ennél kedvezőbb árszinten 300 ezer forint környékén is találunk új építésű lakásokat, Miskolcon is hasonló árszinten van kínálat, de a borsodi megyeszékhelyen még rengeteg a válság előtt épült és „beragadt” lakás vár vevőre ennél olcsóbban is.

Szegeden sincs hiány új építésű projektekben: a Nemestakács utcában, a Felső Tiszaparton, a Bárka utcában, a Moszkvai körúton, a Hunyadi téren, a Hársfa utcában, z Ősz utcában, a Római körúton, a Lengyel utcában, a Bocskai út –Madách utca sarkán, a Dobó és a Móra utcában is jellemzően 16-20 lakásos társasházak épülnek, vagy ilyenek építését tervezik a beruházók. A fejlesztői kedv tehát megvan, azonban az Otthon Centrum több vidéki partnere is jelezte, hogy például a CSOK-ot igénybe vevők egyre-másra inkább saját építésben gondolkodnak, mert így látják legnagyobb értékét a támogatásnak. A jelzett árszintek ugyanis már érdemesebb családi ház építését választani egy új építésű lakás helyett.Azonban nem árt igyekezni, mert például Kecskeméten a telekárak megduplázódtak és a kivitelező cégek, akik megfelelő referenciával rendelkeznek, 2017-ig minden kapacitásukat lekötötték.

Kövessen minket a Facebookon is!