Kecskeméten tartják a III. Emlőrák Konszenzus Konferenciát
A tanácskozás szünetében sajtótájékoztatóra várták a média képviselőit. Dr. Svébis Mihály főigazgató, a Magyar Kórházszövetség elnöke kiemelte: nagy megtiszteltetés a megyei kórháznak, az itt dolgozó kollégáknak, hogy harmadik alkalommal rendezik meg városunkban ezt a rendkívül fontos tanácskozást. Hét év telt el a legutóbbi konferencia óta. Ez idő alatt azonban olyan forradalmi változások történtek ezen a területen, hogy a következő tanácskozást három éven belül kell megtartaniuk.
Dr. Forrai Gábor PhD, az Európai Emlődiagnosztikai Társaság elnöke rávilágított arra, az emlőrák gyógyításában a diagnosztikától, a patológián, a sebészeten keresztül egészen a pszichiátriáig, az utókezelésig számos szakterület munkáját kell összehangolni. Ezen a tanácskozáson vitatják meg, milyen irányelvek alapján működjön a jövőben ennek a betegségnek a szűrése, ellátása, melyek azok az elvárások, amelyeket a magyar szakma követni kíván. Az a konszenzus, amely most Kecskeméten megszületik, az elkövetkező években egységes vezérelvként szolgál a szakma számára.
Prof. Dr. Cserni Gábor hozzáfűzte, hogy fél éve dolgoznak azon az anyagon, amit a konferencián megvitatnak a résztvevők. A cél az volt, hogy olyan irányelveket fektessenek le, amely összeegyeztethető a mai valósággal, és minden tekintetben a betegek érdekeit szolgálja. Ez a konszenzus magába foglalja a szűrésekkel kapcsolatos vezérelveket, és a terápia melletti teendők is szerepelnek benne.
- A minimális, de hatásos kezelés elvére kell törekedni az emlődaganat kezelésében - Ezt már Prof. Dr. Lázár György, a sebészeti munkacsoport vezetője mondta a sajtótájékoztatón. A szakember kiemelte az Amerikai Rák Társaság kerekített adatai alapján a nőknél 1 a 3-hoz, a férfiaknál pedig 1 a 2-höz az esély arra, hogy életük során előforduljon náluk valamilyen rosszindulatú daganat. Ezek közül a nőknél egyértelműen az emlődaganat kockázata a legnagyobb. Ezért is fontos ez a tanácskozás, amelynek eredménye meghatározó lesz a következő években.