Zsigóné Kati: örülök, ha „belefeledkeznek” az emberek a munkáimba
Mivel foglalkozik, amikor éppen nem fest?
– Akkor is dolgozom, mégpedig tárlatot vezetek a saját otthonomban berendezett hímes tojás múzeumban. Kiállításomon számos, a világon sehol nem látható egyedi, csodaszép alkotásokkal lehet találkozni. Ezekhez társulnak az általam képviselt nyolcfajta művészeti ág bőséges „termésének” egyes ritka darabjai. Emellett változatos programokat kínálok a hozzám betérő érdeklődőknek, akik így – szokatlan módon – egy népi iparművész otthonába nyerhetnek betekintést.
Miből állnak ezek a programok?
– Tojásfestő programom keretében közösen festünk, díszítünk a vendégeimmel. Hangsúlyozom: közösen, vagyis együtt, személyesen „az ország nyuszijával”. Három technika közül lehet választani: festés magyaros motívumokkal, viaszolás népi jelekkel és karcolás előfestett tojásra. Az elkészített alkotást mindenki magával viheti. Minden kelléket én adok! Bemutatómon a következő hímes tojás technikák közül lehet választani: festés, viaszolás, csipkézés, karcolás, patkolás, berzselés, maratás. Előadásokat is tart? – vetjük közbe. – Hogyne, „A húsvét és a hímes tojás szeretete” címmel. Szomorú jelenség, hogy a mai ember, amikor ünnepről beszél, valójában egyfajta rítust követ: wellnessezni, nyaralni megy. Én másféle elfoglaltságot kínálok, amely nem csak szellemi, de lelki élmény is egyben. Tapasztalom, hogy a hímes tojások jeleit, melyeket elődeink használtak, kevésbé ismerik az emberek. Ezekből kizárólag a szakavatottak tudnak olvasni. Én viszont szeretnék minél több vendéget megtanítani erre, mert ismerete szebbé varázsolja az emberi életet. Ja, és majd elfelejtettem… Mind a négy csoportos programlehetőség esetében igaz: ha egyszerre húsz fő felett jönnek el hozzám, ajándékként egy-egy általam sütött lángost kap minden látogató. És végül, amit legjobban szeretnek a vendégek: a családi délután. Ez kifejezetten exkluzív jellegű; egy család részére szóló három órás kötetlen időtöltés, sütizéssel, bensőséges beszélgetéssel megédesítve. Ilyenkor az előbb említett négyféle programmal egybekötve szó eshet bármiről: a munkámmal, hivatásommal, életpályámmal kapcsolatos kérdésekre válaszolok, de társaloghatunk akár másról is. A múzeum és az összes program egész évben elérhető. Csupán be kell jelentkezni időpont-egyeztetés céljából a 30/214-9801-es mobilszámon, vagy a [email protected] e-mail címen.
Könyveket írt, tévéműsorokban szerepel…
– Igen, három könyvem jelent meg eddig. Az elsőt 1999-ben „Készítsünk együtt hímes tojást” címmel, amit német nyelven is kiadtak, kitűnő fordításban. A harmadik 2002-ben jelent meg: a „Tojásdíszítés mesterfokon”, Jankovics Marcell előszavával. Mindhárom könyv már csak nálam kapható. Rendelést követően utánvéttel küldöm, dedikálva. Ami a médiát illeti, valóban szeretnek foglalkoztatni, különösen húsvétkor. Erre úgy tekintek, mint eddigi munkásságom és az általam képviselt értékrend egyfajta elismerésére.
Nagy művésznek tartja magát?
– Számomra az a legnagyobb művész, aki jól meg tudja élni az életet. A férjemmel kihasználunk minden percet, és próbáljuk a magunk javára fordítani. Számomra az emberi kapcsolatok a legfontosabbak, nem a siker. Persze az sem árt. (Mosolyog.) Amit kaptam a Jóistentől, szeretném kamatoztatni, alázattal szolgálva az emberek felé. Nem vagyok vakbuzgó vallásos, de szeretek Istennek tetsző életet élni a mindennapokban. Örömmel tölt el, hogy megélhettem: egyre többet érnek a munkáim. Jó befektetés. Kiváltképp tetszik, ha „belefeledkeznek” a látogatóim abba, amiket mutatok nekik. De legfontosabb, hogy Ember legyek; alázatos, kedves, segítőkész.
Mire büszke leginkább?
– Például arra, hogy egy házaspár férfi tagja a minap ezt írta a múzeumom vendégkönyvébe: „Kati, szeretem!”. És nem „úgy” értette, mert a felesége is ott volt. (Nevet.) Elpityeregtem magam a boldogságtól, amikor olvastam. Pünkösdkor meg az egyik látogató csoportban többen elsírták magukat örömükben, amikor megtekintették a munkáimat. Nagyon tetszett nekik. Ígérték, máskor több időre, a barátaikkal együtt, még egyszer visszajönnek.
Nem volt könnyű gyermekkora. Mit gondol a szegénységről?
– Mindenkinek ki kellene próbálnia! Hátha attól jobbá válnának az emberek…
Valójában nem is Katinak hívják…
– A leánykori nevem Bagi Julianna. Édesapám hívott Katinak…
Markáns, kifejezetten pozitív gondolkodású egyéniség. Létezik olyan dolog, amitől mégis tart?
– A hazai egészségügyi ellátástól. Isten mentsen bennünket attól, hogy Magyarországon kórházba kerüljünk. (Elszomorodik.)
Mindent elért, amit népi iparművészként el lehetett. Álmodik még valamiről?
– Vannak olyan tojások a gondolataim között, amelyekhez foghatót még nem készítettem. Jövőre egy teljesen egyedülálló darab megalkotására készülök, ami az eddigieket is felülmúlja. Világszínvonalú lesz!
Zsigóné Kati elérhetőségei:
Telefon: +36 30 214 98 01
E-mail: [email protected]