„Próbálgassa mindenki otthon, és megtudja”
- A pákászat az 1900-as évek első harmadáig, a lápvidékek lecsapolásáig komplex halász, vadász, növénygyűjtő életformája volt a lápok, mocsarak vidékén élő falvak lakóinak. Mivel a lápvidék lakosainak a megélhetéshez szántóföldi művelésre alkalmas területük kevés volt, elterjedt foglalkozásnak számított a pákászat. Pákásznak nevezték azokat a lápvidék környékén élő embereket, akik kimondottan a rétből, mocsárvidékből éltek, tehát földet nem műveltek, hanem abból tartották fenn magukat, amit a lápvidék készen adott; begyűjtötték a természet adta kincseket - magyarázza a hölgy, miért kapta az étterem a pákász nevet. (Közben rendelünk. Halászlevet vagy birkahúsos ételt ajánlottak leginkább. Később egyébként megtudtuk, Mizsei Jánosné Erzsikének hívják a hölgyet. Ő a tulajdonos és üzletvezető, konyhafőnök egy személyben.)
- Éttermünk családi vállalkozás. Nagyjából hatvan főt tudunk fogadni az épületben, a teraszon húszat. Egyszerű, nosztalgikus környezetben ételek egész sorát kínáljuk, a pákászat hagyományait is figyelembe véve. Konyhánkat a klasszikus magyar és kiemelten a Bács megyei ízek jellemzik leginkább. A hely „szellemének” megfelelően étlapunkon megtalálhatóak a jellegzetes dunai halételek. A frissesség megőrzése érdekében elsősorban a helyi termelőktől beszerzett alapanyagokat használjuk fel. (Közben megkapjuk a halászlevet, amit rendeltünk.) - Tudják, igazából a férjemtől tanultam - folytatja. - Amikor mindent megmutatott, hagyta, hogy magamtól csináljam, engedett „érvényesülni”. Így szereztem gyakorlatot.
- Sokat számít, hogy nyugodt, festői környezet, valódi üdülőövezet vesz körül bennünket. Tass község Bács-Kiskun megye északi határánál, a Csepel-sziget déli csücskével szemben fekszik, vagyis Duna-parti település. Nem kell tehát elmenni a világ végére, ha valaki szépet akar látni. És ez mind Bács-Kiskunban van. Folyami halfajok sokasága él a területen lévő három vízrészben: a Ráckevei Duna ágban, az öreg vagy más néven élő Dunában és a Kiskunsági Öntöző Főcsatornában - mutatja be Erzsike a település környezeti adottságait.
- A minőségre folyamatosan oda kell figyelni, mert gyorsan terjednek ám a hírek - tér vissza az étteremre. - Nagyszámban jönnek vendégek Budapestről, Kecskemétről, szerte az országból; köztük néhányan ismert, mondhatnám, híres emberek. (Nem árulta el, kik ők.) De például ide járnak ebédelni a környékbeli cégek dolgozói is. (A mellettünk lévő asztalnál ülők felé tekint.) Ettől függetlenül legnagyobb kincsünknek mégis a bizalmat tartom; vendégeimmel, munkatársaimmal egyaránt. És ha úgy alakul, még ha zárva tartunk, akkor is kinyitunk, akár egyetlen „ügyfél” kedvéért. A vendéglátás már csak ilyen: 365 napból 366-ot dolgozunk. (Mosolyog.)
- Nagyon finom a halászlé - mondjuk. Hogyan lehet ilyen kiváló ételt főzni? Mi a titka? - Semmi! - válaszolja nemes egyszerűséggel Erzsike. - Próbálgassa mindenki otthon, és megtudja.