Tűzoltási gyakorlatot tartottak Jakabszállás határában
A tűzoltó dandártábornok elmondta: az évente országosan regisztrált 20 ezer tűzeset közül mintegy 7500 szabadtérben keletkezik. Az erdőtüzek megelőzése és megfékezése a földtulajdonoson vagy erdőgazdálkodón kívül több hatóság és szervezet együttműködését kívánja meg - tette hozzá.
Hangsúlyozta: Magyarországon a tavaszi, márciusi időszakban inkább a szabadtéri tüzek elszaporodása a jellemző, míg a nyár végén, ősz elején az erdőtüzek a gyakoribbak. Bács-Kiskun megye különösen veszélyeztetett terület, ezért is ott tartották annak idején az első és most az ötödik erdőtűzvédelmi konferenciát és gyakorlatot.
Bérczi László elmondta: megtörtént tűzesetek tapasztalatait osztották meg egymással a résztvevők kedd délelőtt Bugacon. Az ország különböző területeiről érkező mintegy százharminc szakember mellett a konferencián jelen voltak társszerveik képviselői, a Kiskunsági Erdészeti és Faipari Zrt., a Kiskunsági Nemzeti Park munkatársai és önkéntesként tevékenykedő tűzoltók is.
Az országos tűzoltósági főfelügyelő elmondta: a konferencia Jakabszálláson terepvezetési és navigációs gyakorlattal folytatódik. Ennek keretében a kilenc csapatban dolgozó szakemberek tizenhat szimulált tűzfészket keresnek meg és oltanak el.
Beszámolt arról, hogy a nagy kiterjedésű erdőtüzeknél kiemelt fontosságú a megfelelő tájékozódás a terepen és a tűzoltás során a résztvevők irányítása, ezért létrehoztak egy tűzoltási és helyi szakemberekből álló - térinformatikai szakemberekkel, az erdészet és a nemzeti park munkatársaival kiegészült - országos operatív törzset, egy tűzoltósági főfelügyelőséget is.
Mindezekkel párhuzamosan egy honvédségi helikopter segítségével egy kiépített vízlelőhelyről merítve légi oltást is végeznek. A program során a szakemberek - a Kiskunsági Nemzeti Park munkatársainak segítségével - egy csillagtúra-útvonalat bejárva a felbecsülhetetlen értékű növényeket is megismerik - közölte Bérczi László.
Farkasinszki Lóránt tűzoltó ezredes, a Bács-Kiskun Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság vezetője elmondta: a megye országosan élen jár az erdőtüzek oltástechnikai és -taktikai fejlesztésében. Tapasztalataik átadásával szeretnének hozzájárulni az országos fejlesztések területeinek meghatározásához.