Vádemelés a Hungária Értékpapír Zrt. működését érintő bűnügyben
A ceglédi székhelyű brókercég két vádlott tulajdonában állt. A bűnügy három vádlottja 2012-től kezdődően a brókercég érdekkörében álló cégcsoportot hozott létre. A cégcsoporthoz tartozó gazdasági társaságok 2012 és 2014 között vállalati kötvényeket bocsátottak ki, amelyekre fedezetük nem volt. A kötvények kibocsátásának céljaként ingatlankereskedelmet és különböző gazdasági tevékenységek finanszírozását jelölték meg. A vádlottak cégei azonban valójában semmilyen gazdasági tevékenységet nem folytattak, amelynek eredményéből a fedezet biztosítható lett volna. A kötvényeket az ügyfelek részére előnyös kamatozású, biztonságos és tőkevédett értékpapírként forgalmazták. Az ügyfelek a hiányos vagy megtévesztő információk alapján abban a tudatban vásárolták meg a kötvényeket, hogy a befektetésük megtérülése kellően biztosítva van.
Ezen az úton a vádlottak mintegy 190 sértettet, magánszemélyt és céget tévesztettek meg, 5 millió forinttól 100 millió forintig terjedő összegű kárt okozva.
A brókercég önkormányzatoktól is kapott befektetési megbízást. Az önkormányzatok által a cégre bízott összegeket azonban nem az ügyleti felhatalmazás és a vonatkozó pénzügyi szabályok szerint használták fel. Az önkormányzatokkal megbeszéltekkel szemben, azok hozzájárulása nélkül a brókercég érdekeltségébe tartozó cégek kötvényeire fordították vagy jogtalanul elvonták az önkormányzatok pénzét. Százhalombatta Város Önkormányzatának vagyonát 2 milliárd forinttal, Fót Város és Alsónémedi Önkormányzatának vagyonát 1-1 milliárd forinttal, Ceglédbercel Önkormányzatát 35 millió forinttal csökkentették ezek a műveletek.
Két vádlott tulajdonában lévő brókercég érdekeltségébe tartozott egy ceglédi kft., amely a 2000-es évek elejétől jogosulatlan pénzügyi szolgáltatási tevékenységet folytatott. A brókercég égisze alatt működő kft. az ügyfelekkel befektetésre hivatkozva kölcsönszerződést kötött, amelyben 20-40% közötti hozamot ígértek, ám ennek reális alapja nem volt. A cég befektetéssel nem foglalkozott, az esedékes kifizetésekhez és a kölcsöntartozások kiegyenlítéséhez az új és a régi szerződők befizetéseiből gyűjtötték össze a pénzt. A vádlottak ezzel a módszerrel mintegy 150 sértettnek okoztak 5 millió forinttól 375 millió forintig terjedő összegben kárt.