Latin táncokat táncoltak és tapast kóstoltak a Bolyai János Gimnázium diákjai
1492. október 12-én érte el Kolumbusz Kristóf az amerikai kontinens partjait. Mivel a spanyol királyság támogatta ezt az utat, így eme jeles napot a Hispánság Napjának nevezik Spanyolországban. A Bolyai János Gimnázium spanyol munkaközössége pedig egy egész hetes rendezvénysorozattal szokta várni a diákokat, és nem csupán a spanyolos tanulókat. Az ünnepség idei különlegessége, hogy egybeesett a két tanítási nyelvű tagozat fennállásának 10. évfordulójával.
Már hetekkel ezelőtt elkezdődött a készülődés, a szervezés és a versenyek meghirdetése. A cél az volt, hogy minél több tanuló tevékeny részese legyen az eseményeknek, hogy elmélyüljenek a spanyol kultúrában és a nyelvben.
Csütörtökön került sor a vetélkedőre és kvízre, a két tanítási nyelvű osztályok versenyeztek egymással. A kvíz kérdései nemcsak a spanyol kultúrához kapcsolódtak, hanem a tagozat és az iskola hagyományaihoz is: kultúrtörténeti és iskolatörténeti kérdések váltották egymást (pl. honnan származik Mátyás király felesége, mi a közös Barcelona emblematikus templomában és a szemben levő kis templomban, hány kiló az iskola legnehezebb súlyzója vagy milyen a töriszertár kulcstartója. Sokan számot adhattak kreativitásukról is: volt, aki a pontszámát karaokéval, póló- és plakáttervezéssel, vagy tánccal emelte. De a legjobb, hogy ezeket a versenyeket minden évben hatalmas érdeklődés övezi, és mindig nagyon jó hangulatban szoktak telni.
Pénteken, a hét zárónapján, az ünneplésen volt a sor. A spanyol nagyköveti tanácsos, José Luis Rodríguez de Colmenares, a nyelvtanulás fontosságáról beszélt, és a spanyol kultúra ápolásáról. A nagykövetség oktatási irodája és a Cervantes Intézet egy vándorkiállítást hozott az iskolába, ami a spanyolok egyik kedvencének, a Don Quijote írójának, Miguel de Cervantesnek egyik művét, a Csodák színházát és Cervantes regényes fordulatokban gazdag életét meséli el képregényes, rajzos formában. Különleges, színes kétnyelvű kiállítás került az iskola falaira, amelyet a diákok is nagy lelkesedéssel olvasgatnak.
Az ünnepséget volt diákjaink rövid élménybeszámolói színesítették, majd a nagyszünetben a Brilli-Art táncstúdió profi táncosainak latintánc-bemutatóját láthattuk, akik utána salsa alaplépéseket és egy egyszerű koreográfiát is tanítottak nekünk.
Násztor Péter, a YFU diákcsere szervezet képviselője igen színes prezentációval készült: saját argentínai élményei és fényképei között felbukkantak versek és zenei betétek, végül gaucho táncot mutatott be az argentin gulyások tipikus öltözékében.
Dr. Berta Tibortól, a Szegedi Tudományegyetem Hispanisztika Tanszékének docensétől megtudhattuk, hogy hogyan épül fel, és milyen sokrétű kimenettel rendelkezik a hispanisztika szak képzési rendszere, majd ízelítőként, hogy lássuk, milyen egy egyetemi előadás, spanyol nyelvre váltott és Spanyolország nyelvi sokszínűségéről mesélt.
A napot tapas, sütemények és más spanyol ételek kóstolása zárta, melyet a diákok készítettek maguknak és a vendégeknek. Miután minden az utolsó morzsáig elfogyott, sokan maradtak még, hogy beszélgessenek az előadókkal, tanáraikkal, volt spanyolos diákjainkkal.