Január 17. péntek, Antal, Antónia
Hírek, események 2016. november 16. 22:14

Köztünk élnek Petőfi rokonai

Képgaléria
Köztünk élnek Petőfi rokonai
Hosszú évek kutatómunkájának gyümölcse érett be: Borzák Tibor kecskeméti újságíró az 1980-as évek elejétől foglalkozik Petőfi Sándor oldalági rokonságának felkutatásával és tudósítóként jelen volt az 1989-es barguzini ásatáson. A Rokonom, Petőfi című új könyvében érdekes családtörténet kerekedik ki. A különleges kötetben mintegy száz fotó és tizenhárom családfarajz található.

Rokonom, Petőfi? Hogyan lehetséges ez? Hiszen Petőfi Sándornak nincs egyenesági leszármazottja! Édesanyja, Hrúz Mária, és édesapja, Petrovics István testvéreinek utódai viszont mindmáig köztünk élnek. Közéjük tartozik például Andrásfalvy Bertalan néprajztudós, illetve Hankiss Elemér szociológus is rokonnak tudhatta magát. Nos, a költő oldalági leszármazottai valóban elmondhatják: „Rokonom, Petőfi!”

Hihetetlenül érdekes élettörténeteket tárnak fel a hajdani anyakönyvek, a levéltári dokumentumok, a családi fényképek, melyeket Borzák Tibor hosszú éveken át tartó búvárkodással és nyomozással kutatott fel. Legendák és tények váltják egymást: a kerepesi Hrúz Ádám kocsmájában állítólag Sisi és Ferenc József is megfordult; a bólyi Petrovicsok számára nem kétséges a költő felmenőinek nemesi származása; a Petőváry család legfiatalabb, magyar–japán szülőktől származó tagja Tokióban él; nem csak unokatestvéri, hanem baráti viszony is volt Petőfi és Orlai Petrics Soma közt; és ennyi idő távlatából arra is fény derül, ki vette nevére a szabadszállási Herpai Zsuzsanna bábaasszony házasságon kívül született lányait és hol lehet az a porcelán bögre, amelyből Petőfi Zoltánka is ivott.

Ebben a családtörténeti összefoglalóban – vagy ahogyan a szerző nevezi: dokumentumokra alapozó riportkönyv vagy ismeretterjesztő tényirodalom – Petőfi rokonságáról sok olyan részlet megelevenedik, melyekről a köztünk élő oldalági leszármazottaknak sem volt tudomása. Mindezeken túl Borzák Tibor közreadja a Hrúzok és a Petrovicsok családfáját, melyet a rendelkezésére álló adatok alapján készített el. A könyvben mintegy száz fotográfia is szerepel az irodalomtörténetbe bevonult família tagjairól. A kötetet Borzák Márton háromszoros Red Dot-díjas grafikus tervezte.

Kövessen minket a Facebookon is!