ÁSZ a BÁCSVÍZ Zrt-ről: szabályszerű elszámolás, önköltségszámítás és árképzés
Az Állami Számvevőszék kiemelt célja, hogy a helyi önkormányzatok gazdálkodásában rejlő pénzügyi kockázatok feltárásával, az államháztartáson kívülre nyújtott költségvetési támogatások és ingyenes vagyonjuttatások, valamint az államháztartáson kívül működő feladat-ellátó rendszerek ellenőrzéseivel hozzájáruljon ahhoz, hogy a közpénzeket az államháztartáson kívül működő szervezetek is átlátható, rendezett módon használják fel. Az ÁSZ ezért ütemezetten ellenőrzi az önkormányzatok többségi tulajdonában lévő gazdálkodó szervezeteket, melynek keretében a BÁCSVÍZ Víz- és Csatornaszolgáltató Zrt. ellenőrzésére is sor került.
A Kecskemét Megyei Jogú Város Önkormányzata többségi tulajdonában lévő társaságot 1950-ben alapították, 1991-ben alakult át víziközmű szolgáltató gazdasági társasággá. Az ellenőrzött időszakban a társaság részvényeit az önkormányzat mellett további 56 települési önkormányzat és a Magyar Állam birtokolta. Kecskemét Megyei Jogú Város Önkormányzatának többségi tulajdoni részesedése az ellenőrzött időszakban 55,6 % volt. A társaság víziközmű-szolgáltatási (víz- és csatornaszolgáltatás) alaptevékenysége mellett csapadékvíz-elvezetési, települési folyékony hulladék begyűjtési és szállítási és nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz begyűjtési közfeladatot látott el. A víz- és csatornaszolgáltatáson túl kiegészítő szolgáltatásokat - vízminőség-ellenőrzést, vízmérő- és szivattyújavítást, vízhálózat-vizsgálatot, csatornahálózat-vizsgálatot, térinformatikai adatszolgáltatást, műszaki tervezést, mélyépítést, szállítást és gépjármű-javítást - is végzett.
Az ÁSZ megállapította, hogy az önkormányzat víz- és csatornaszolgáltatási közfeladat-ellátásának megszervezése szabályszerű volt. A tulajdonosi joggyakorlás rendjének kialakítása és végrehajtása megfelelt a jogszabályi előírásoknak.
A társaság rendelkezett a működéshez szükséges szabályzatokkal, amelyek alapvetően megfeleltek a jogszabályi és belső előírásoknak. Hiányosságokat a számvevők a vagyonkezelt vagyonnal összefüggő rendelkezéseknél tártak fel. A társaság vagyongazdálkodása, a vagyon nyilvántartása és hasznosítása a jogszabályi és belső előírásoknak megfelelt. A belső ellenőrzés rendszerét kialakították, a társaság beszámolási kötelezettségét a jogszabályi és belső előírásoknak megfelelően teljesítette. Az adatvédelem és az adatnyilvánosság tekintetében alapvetően szabályszerűen jártak el. A társaság kötelezettségállománya, eladósodottságának mértéke és szerkezete nem jelentett kockázatot a közfeladat ellátására és a működésre.
Az ellenőrzés megállapította, hogy az ellátott közfeladat bevételeinek, ráfordításainak, beruházásainak elszámolása megfelelő, az értékcsökkenés elszámolása részben megfelelő volt. A társaságnál az önköltségszámítás szabályozása a jogszabályi előírásoknak megfelelt, továbbá a társaság önköltség számítása és az árképzése is szabályszerű volt.