Rákóczi Emléktáblát avattak Kecskeméten
II. Rákóczi Ferenc születésnapján került sor Pálfy Gusztáv szobrászművész alkotásának felavatására. Az emléktábla, mely a Rákóczi út 18. számú ház falára került, Mányoki Ádám általánosan ismert portréját használja kiindulópontnak.
A Kecskeméti Református Gimnázium tanulóinak műsorával kezdődött az esemény, majd Hörcsök Imre önkormányzati képviselő, az Értékmegőrzési Bizottság elnöke mondott beszédet. Kiemelte, Rákóczi a magyar történelem egyik legnagyobb alakja volt, aki Magyarország állami önrendelkezéséért vívott harcának vezéralakja volt. Mozgalma méltán került történelmünk dicsőséges fejezetei közé.
Hörcsök Imre elmondta, a Rákóczi hamvai előtt tisztelgő budapesti ünnepségen, majd a kassai újratemetésen Kecskemét városa is képviseltette magát. Már ekkor felvetődött egy, Rákóczit ábrázoló lovasszobor ötlete. 1906-ban még úgy tervezték, hogy 1909 nyarán a Kecskeméten rendezendő országos dalünnep idején már állni fog a fejedelem szobra a Rákóczi úton. Azonban az 1911. évi földrengés, majd az első világháboró miatt, sajnos, nem valósult meg. Évtizedeken keresztül nem mondtak le a tervről, arra azonban csak most került sor, hogy a nagy fejedelem méltó emlékművet kapjon városunkban.
„Nem félek őszintén kinyilatkoztatni óh örök igazság, kinek jelen munkámat ajánlám, hogy egyedül a szabadság szeretete és a vágy hazámat felmenteni az idegen járom alól, volt célja minden tettemnek."
HÁTTÉR:
Az Országgyűlés 2015-ben nyilvánította II. Rákóczi Ferenc emléknapjává március 27-ét, Erdély és Magyarország fejedelmének, a Rákóczi-szabadságharc vezetőjének születésnapját. Az országgyűlési határozat tisztelettel adózik a II. Rákóczi Ferencre felesküdöttek emléke előtt is, akik a Cum Deo pro Patria et Libertate zászló alatt küzdöttek a magyar szabadság kivívásáért. A parlament emellett kimondta, hogy támogatja és szorgalmazza a Rákóczi-szabadságharccal kapcsolatos megemlékezések szervezését, oktatási anyagok készítését.