Január 15. szerda, Lóránd, Lóránt
Hírek, események 2017. május 4. 22:17 | Szerző/forrás: keol.hu

Júniusban kezdődik a 71 halálos parndorfi-ügy tárgyalása Kecskeméten

Júniusban kezdődik a 71 halálos parndorfi-ügy tárgyalása Kecskeméten
Emberölés és bűnszervezetben elkövetett embercsempészés miatt emelt vádat a Bács-Kiskun Megyei Főügyészség 11 afgán, bolgár, illetve libanoni férfi ellen, akik 2015 augusztusában az osztrák A4-es autópályán, Parndorf közelében hagyták azt a hűtőkamiont, amelynek rakterében még Magyarországon 71 ember fulladt meg - jelentették be csütörtökön sajtótájékoztatón, Kecskeméten.

A Kecskeméti Törvényszék épületében 13 órakor a Bács-Kiskun Megyei Főügyészség tartott az ügyben három nyelven - magyarul, németül és angolul - nemzetközi sajtótájékoztatót, majd 14 órakor a Kecskeméti Törvényszék tette ugyanezt.

Az ügyészek - dr. Nánási László megyei főügyész, és dr. Schmidt Gábor ügyész, az ügyészség szóvivője - elmondták, hogy a vádirat szerint az embercsempész bűnszervezetet egy 30 éves afgán férfi (L.) vezette, ő biztosította a működéshez szükséges pénzt, és bűntársai segítségével szervezte a szerb-magyar határt illegálisan átlépő migránsok Nyugat-Európába szállítását. A bűnszervezetben szervezőként részt vett még egy 31 éves bolgár férfi (M.), aki a szintén bolgár állampolgárságú embercsempész sofőrök főnöke volt, valamint egy 51 éves, bolgár-libanoni kettős állampolgár (K.), aki a járműveket és az ideiglenes rendszámokat szerezte be. A többi vádlott sofőrként és a csempészjárműveket kísérő, ún. „előfutóként" vett részt a bűncselekményben.

A bűnszervezet 2015 februárja és 2015. augusztus 27-e között működött, júniustól napi rendszerességgel szállították a migránsokat Németországba vagy Ausztriába. A vádban 31 szállítás szerepel, melyek során az emberek gyakran személyszállításra alkalmatlan, zárt, sötét és levegőtlen furgonokban utaztak zsúfolt, embertelen, gyötrelmes körülmények között. A nemzetközi bűnözői csoport e szállítások során több mint 1200 embert juttatott illegálisan Nyugat-Európába és az afgán vezető ezzel legalább 300.000 eurót keresett. Volt olyan szállítás is, hogy közel 100 menekültet zsúfoltak be egy teherautó rakterébe.

A bűnszervezet tagjai 2015. augusztus 26-án hajnali 5 óra körül 71 migránst - köztük 59 férfit, 8 nőt és 4 gyermeket - zártak be egy belülről nem nyitható, sötét és szellőzés nélküli hűtőkamionba a szerb-magyar határ közelében, Mórahalom térségében. A migránsokat az M5-ös, M0-ás, majd az M1-es autópályán szállították Ausztriáig. A kamiont - amely Kecskemétről indult a határhoz, hogy felvegye a migránsokat - egy 25 éves bolgár férfi (I.) vezette, előfutóként pedig egy 38 éves bolgár férfi (T.) kísérte. Ezt megelőzően mindketten már többször „dolgoztak" a bűnszervezetnek.

A migránsok mintegy fél órával az indulás után dörömböléssel és kiabálással jelezték, hogy nem kapnak levegőt, amelyet a sofőr és előfutója is hallott. A problémát bolgár főnökük közvetítésével telefonon jelentették a bűnszervezet afgán vezetőjének, ám többször is azt az utasítást kapták, hogy ne nyissák ki a raktér ajtaját, ne foglalkozzanak a fuldokló emberekkel, hanem minél hamarabb jussanak el Nyugat-Európába. A szállító és az előfutó - bár segíthettek volna a sértetteken - teljesítették a főnökük és az afgán vezető utasítását. Ennek az lett a következménye, hogy a raktérbe bezárt 71 sértett az indulástól számított 3 órán belül, még magyar területen gyötrelmes körülmények között megfulladt. I. és T. - miután átlépték az osztrák-magyar határt - a hűtőkamiont az A4-es autópálya leállósávjában, Parndorf közelében leállították, majd az előfutó autóval visszatértek Magyarországra.

A bűnszervezet tagjai, hogy még több pénzt szerezzenek, másnap hajnalban, ismét Mórahalom mellett, 67 migránst zsúfoltak egy ugyancsak szellőzés nélküli, zárt hűtőkocsiba. A vádlottak nem törődve azzal, hogy a migránsok az embertelen körülmények miatt az úton életveszélyes állapotba kerültek, őket az ausztriai Gols-ig szállítottak. A migránsok ez esetben ki tudták rúgni a kamion rakterének ajtaját, így senki sem halt meg.

*Az asztal előtt, a dossziékban az ügyben eddig keletkezett iratok.

A kiemelt jelentőségű bűnügy vádlottai közül 9 embercsempész előzetes letartóztatásban várja a tárgyalást, két vádlottal szemben pedig távollétében emelt vádat a főügyészség. Az ügyészség valamennyi vádlottat bűnszervezetben, a csempészett személyek sanyargatásával, részben üzletszerűen elkövetett embercsempészés bűntettével vádolja. A „halálkamionos" szállításban résztvevő négy vádlottnak (L., M., I. és T.) ezen kívül különös kegyetlenséggel, több ember, részben tizennegyedik életévét be nem töltött személy sérelmére elkövetett emberölés bűntette miatt is felelnie kell.

A „halálkamion" utáni napon végrehajtott szállításban közreműködő M-et és egy további bolgár embercsempészt 67 rendbeli életveszélyt okozó testi sértés bűntettével is vádolja a főügyészség. Az ügyész 4 vádlottal szemben életfogytig tartó fegyházbüntetés, míg a többi embercsempésszel szemben határozott idejű fegyház és kiutasítás kiszabását indítványozta. A vádlottak bűnösségéről a Kecskeméti Törvényszék fog dönteni.

Dr. Sárközy Szabolcs, a Kecskeméti Törvényszék sajtószóvivője számadatokkal illusztrálta az ügy bonyolultságát, illetve azt, hogy milyen hatalmas munka vár a Kecskeméti Törvényszék bírói tanácsára:

• a nyomozati anyag 59.000 oldalból áll

• Az ügyben 284 tanú és 15 szakértő szerepel.

• A tárgyalás menetét mindenképp nehezíti, hogy pastu, bolgár, arab és német tolmácsokra egyaránt szükség lesz.

• A tolmácsolás, a tanúk költsége, továbbá a szakértői és védői díjak az előzetes becslések alapján meghaladják a 100 millió forintot.

• 11 vádlott (9 előzetes letartóztatásban, 1 szökésben, 1 vádlott esetében a nemzetközi elfogatóparancs időközben eredményre vezetett, ő a napokban fog a bíróság elé kerülni előzetes letartóztatása kérdésében való döntése végett)

• Bár még csak most került bírósági szakba az ügy, de a Kecskeméti Járásbíróság és a Kecskeméti Törvényszék nyomozási bíráinak eddig összesen 99 indítványt kellett elbírálniuk az előzetes letartóztatás elrendelése, annak fenntartása és a védők által előterjesztett szabadlábra helyezés iránti kérelmek tárgyában.

Dr. Petróczy Anett sajtótitkár arról adott tájékoztatást, hogy amikor egy ügy megérkezik a bíróságra kap egy úgynevezett súlyszámot, amely azt mutatja, hogy az adott ügy várhatóan mennyire bonyolult, az eljáró bíró számára mekkora munkaterhet fog jelenteni, figyelembe véve a vádlottak, tanúk, szakértők számát, a nyomozati iratok terjedelmét. Egy átlagos ügy esetében ez a súlyszám 30, jelen ügyben viszont 2185.

A Kecskeméti Törvényszék az ügyet az eljárási törvénynek megfelelően 1 bíróból és 2 ülnökből álló tanácsban fogja elbírálni. A bíró dr. Jádi János, a Kecskeméti Járásbíróság rendkívül tapasztalt bírája, aki 2016 májusa óta kirendeléssel dolgozik a Kecskeméti Törvényszéken. Az ügyelosztási rend alapján a Kecskeméti Törvényszék büntető kollégiumvezetője osztotta rá az ügyet.

Dr. Jádi János a bírói pályáját megelőzően ügyészként és ügyvédként is tevékenykedett (a szerkesztő megjegyzése: utóbbi minőségben többek között Magda Marinko védője volt), az így megszerzett tapasztalatok és az, hogy a büntetőeljárást minden aspektusból ismeri, biztosan segíteni fogja abban, hogy ezt a rendkívül bonyolult ügyet, a közvélemény és a média esetleges nyomását figyelmen kívül hagyva, a bírói függetlenséget maximálisan szem előtt tartva, magas színvonalon, a lehető legrövidebb időn belül befejezze.

Ennek érdekében a törvényszéken még ebben a hónapban sor kerül egy előkészítő ülés tartására, ahol azt vizsgálja, hogy szükséges-e továbbra is a vádlottak előzetes letartóztatása.

Ezt követően júniusban kezdődik a tárgyalás, várhatóan 6 tárgyalási nappal. Majd folytatódik július-augusztusban további 3-3 tárgyalási nappal, ahol a tanúk kihallgatására, tanúvallomások felolvasására kerül sor. A szeptemberi tárgyalási napokon a bíróság a szakértőket hallgatja meg.

A Kecskeméti Törvényszék sajtótájékoztatóján hangsúlyozták, hogy természetesen még nem ismert valamennyi bizonyítási indítvány, azok lefolytatásának időbeli terjedelme. Ideális esetben azonban az ítélet még ebben az évben megszülethet.

Kövessen minket a Facebookon is!