November 28. csütörtök, Stefánia
Hírek, események 2017. május 4. 22:26 | Szerző/forrás: keol.hu

Újabb sikert értek el a refisek: elsők lettek a Történelemkutató Intézet versenyén

Újabb sikert értek el a refisek: elsők lettek a Történelemkutató Intézet versenyén
A VERITAS Történelemkutató Intézet által megrendezett Szuezi Válság és Magyarország 1956 elnevezésű országos versenyen a Kecskeméti Református Gimnázium 12. évfolyamos tanulóiból álló csapat 1. helyezést ért el. A csapat tagjai (a fotón balról jobbra): Karcza Viktor, Góczon Tamás, Takács Balázs. A felkészítő tanáruk Tóth Attila volt.

A versenyt az '56-os Emlékév egyik eseményeként írta ki a VERITAS Történelemkutató Intézet. Interneten kellett több fordulóban megmérkőzniük a háromfős csapatoknak: havonta kapták a kérdéseket, melyekre a helyes válaszokat várták a kiírók.

- A verseny utolsó fordulójában azután egy háromoldalas esszét kellett írniuk a fiúknak arról, hogy nekik mit jelent ma 1956 - mondta Tóth Attila, aki a csapat tagjait tanítja történelemre a 12.e osztályban.

Ebben a fordulóban alakítottak azután óriásit a refisek. Azzal az ötlettel, hogy három generációt szólaltatnak meg a három oldalon. Egy szépkorút, aki ott volt az eseményeken, majd egy középkorút, aki már csak tanulta, végül pedig a saját korosztályukat.

- Varga László nyugalmazott tiszteletes úr részt vett az október 23-ai budapesti tüntetésen - vették át a szót tanáruktól a fiúk. - Még fotót is szereztünk, amit róla készített a tömegben az ÁVO. A fotó különlegessége, hogy akkoriban még nem volt általános a jó felbontás, sőt Magyarországon nem is lehetett ilyen kamerát kapni. Az ÁVO-nak viszont volt külföldről beszerzett jó felbontású fényképezőgépe, így jól felismerhető a fotón a tiszteletes úr. Egy másik fotón is látni, de ott a zászló „kitakarja" a fejét.

Második generációként a fiúk tanára, Tóth Attila összegezte, hogy mit tanult egykor '56-ról és mit tanít ma a forradalomról.

- Én egy határeset vagyok... - mondta a tanár úr. - Én ugyanis kétféle módon is tanultam. - A középiskolában még a kommunista változattal voltam teletömve és ellenforradalomként oktatták. Majd az egyetemi tanulmányaim alatt megtörtént a rendszerváltás és a „helyükre kerültek" a dolgok.

A harmadik generáció pedig a fiúk voltak, akiknek már Tóth tanár úr mondja el az '56-os események valódi történetét.

A díjkiosztást a Hadtörténeti Múzeumban tartották, ahol Tóth Attila és csapattagként Góczon Tamás vették át az elismerést Schmidt Mária kormánybiztos asszonytól, a Terror Háza Múzeum főigazgatójától, valamint Szakály Sándor történésztől, a VERITAS Történetkutató Intézet főigazgatójától és Marinovich Endre főigazgató helyettestől.

Kövessen minket a Facebookon is!