Teltházas kiállítás és vásár Kecskeméten
Az Alföldi Faiskolai Napon már kora reggel gyülekeznek az érdeklődők, hogy válogassanak a kiállítók portékáiból. Az alföldi éghajlaton edződött növényeknek nincs párja, szívesen vásárolják a környékbeliek és a távolabbról érkezők is. Megbízhatóbb az eredése, tartósabb a díszítő értéke, mint a távoli tájakról érkezőknek.
A nem látható, de sokat érő többletérték hangsúlyozására született az ötlet, hogy a hazai szaporítóanyagból itthon nevelt növények kapjanak megkülönböztető jelölést. Tóth Ferencnétől, az Alföldi Faiskolai Egyesület elnökétől megtudtuk, hogy a Magyar Díszkertészek Szövetségében született elképzelést - a magyar termék cím létrehozását -, sokan támogatják.
A hazai éghajlaton való nevelés mellett az is fontos, hogy magyar szaporítóanyagot használjanak a kertészek, hiszen az éghajlati alkalmazkodóképességet a génjeikben hordozzák a növények, aminek számos előnye csak a felhasználóknál mutatkozik meg.
Főképp a közterületeken, de a magánkertekben is fontos, hogy ne okozzon csalódást a megvásárolt növény, évtizedekig szolgáljon a helyén és díszítsen. Szerencsére sok faiskola tart fenn törzsnövényeket, ami szaporításaik alapját képezi. Köszönet és elismerés illeti őket, hogy a fokozódó munkaerőhiány ellenére is kitartanak a fáradságos, idő- és munkaerő-igényes saját szaporítás mellett, hangsúlyozta az elnökasszony.
Az Alföldi Faiskolai Napon a közkedvelt, hagyományos dísz- és gyümölcstermő növények mellett számos, hazai kertészetekben nevelt, megbízhatóan téltűrő egzotikus fajt és fajtát is megismerhettek és meg is vásárolhattak a látogatók.
A kiállításról további részleteket a Kertészet és Szőlészet 2018/37. számában olvashat.