Január 4. szombat, Leóna, Titusz
Hírek, események 2020. szeptember 10. 11:15

Leskowsky Albert a Wojtyla Házban

Képgaléria
Leskowsky Albert a Wojtyla Házban
A közismert hangszerész, képzőművész, múzeumalapító csütörtök délelőtt tette tiszteletét Farkas P. Józsefnél, aki beszámolt Leskowsky Albertnek a népkonyha sorsközössége elmúlt egy évéről. A művész ígérte, október 8-án ismeretterjesztő előadás keretében számol be – saját szavaival – élete első hetven esztendejéről a Wojtyla Barátság Központban. (Fotók: Mátyus István)

Leskowsky Albert Tiszaalpáron született, 1950. augusztus 4-én. Családja lengyel eredetű. Tanulmányait Kecskeméten a Czolner téri Általános Iskolában, Szent Imre Általános iskolában, majd a Katona József Gimnáziumban folytatta. 1968 és 1974 között szakmai tanulmányait Németországban végezte, 1974 és 1979 között a Katona József Múzeum dolgozója volt.

A gyűjteményt 1979-ben alapította Leskowsky Albert, aki a '70-es évek vége felé a Német Demokratikus Köztársaságban kalandos éveket töltött, ahonnan rengeteg hangszeres szakirodalommal és számos különleges hangszerrel tért haza. 1979 óta az általa létrehozott Kecskeméti Hangszergyűjteményt vezeti. 1979-ben a városi tanács megvásárolta magángyűjteményét és abból állandó kiállítást rendezett.

1990-től a neve Leskowsky Hangszergyűjtemény, és alapítványi formában működik. Tagja a Szabad Képző és Iparművészek Országos Szövetségének. Számos magyarországi tehetségkutató versenynek volt zsűritagja.

Gyűjtőként belevetette magát Bács-Kiskun megye tanyavilágába is: idős citerásokkal, hangszerkészítőkkel találkozott, akiknek tudása több generáción keresztül halmozódott. Ezek az emberek - felismerve alázatát és hagyománytiszteletét - neki ajándékozták hangszereiket, dallamaikat, történeteiket.

Több évig járta a Kiskunságot és gyűjtötte a hangszereket, készítette a felvételeket. A gyűjtő szenvedély mellett az örökös újítási és alkotási vágy mozgatta a Múzeum alapítóját.

Saját tervezésű találmány-hangszereit helyi szakemberekkel együtt készítette. A Leskowsky Hangszergyűjtemény Magyarország legnagyobb nyilvános hangszergyűjteménye. Mintegy 1500 db-ot számláló anyagában a magyar népzene valamennyi hangszeres emléke megtalálható, ezenkívül még az öt kontinensről származó népzenei, illetve történelmi és kortárs instrumentumok is. A gyűjteményben rendszeresen tartanak élő zenei bemutatókat is.

Kövessen minket a Facebookon is!

Címkék: Wojtyla Ház