A Wojtyla Házban vendégeskedett Wadowice polgármestere

A Lengyelországból érkezett háromfős delegációt Bartosz Kaliński úr, a néhai lengyel egyházfő szülővárosa, Wadowice polgármestere vezette, aki két munkatársával érkezett Kecskemétre. Hivatalos programjuk szerda reggel a hírös város Polgármesteri Hivatalában kezdődött, ahol Szemereyné Pataki Klaudia polgármester köszöntötte a messziről jött vándorokat, úgy is, mint Kecskemét egyik partnervárosa, Wadowice önkormányzati vezetőit.
A megbeszélések után a vendégek végigjárták a "lengyel utat", vagyis felkeresték azokat a köztéri műtárgyakat, melyek a kecskemétieket a lengyel-magyar barátságra emlékeztetik. A főtéri 0 kilométerkő Wadowice bejegyzésétől a Katona József téri lengyel-magyar barátság fáján át a Wojtyla Ház előtti emlékpontig, mely magában foglalja a pápa mellszobrát, a Szegények kenyere Krisztus-keresztet, a lengyel-magyar barátság emlékművét, a Wojtyla-napórát és a Wadowice utcát.
Ünnepség Karol Wojtyla tiszteletére
Karol Wojtyláról, Szent II. János Pál pápáról a sorsközösség tagjai mellett megemlékezett Bartosz Kaliński úr, valamint Jerzy Snopek történész, a Lengyel Köztársaság korábbi budapesti nagykövete is. A Wojtlya Barátság Ház előtt megkoszorúzták a szobrot is.
Lengyel delegáció látogatott el az ünnepségre
A népkonyhaként is működő Karol Wojtyla Barátság Központ épülete előtt, a Szentatyát megörökítő szobornál tartották meg az ünnepséget. A Kecskemét Táncegyüttes rövid műsorát követően a kecskeméti önkormányzat képviseletében Lévai Jánosné tanácsnok, önkormányzati képviselő mondott köszöntőt, üdvözölve a lengyel delegációt.
Szentatya maradandót alkotott
Lévai Jánosné beszédében méltatta II. János Pál pápát.
– Csak azok az emberek halnak meg, akikre nem emlékeznek! A Szentatya maradandót alkotott: hitet adott mindannyiunknak, főként fiataljainknak, a világ fiatalságának. Példája kísérjen minket hétköznapjainkban, ünnepeinkben. Merítsünk erőt az ő példájából – mondta az elején.
– Kecskemét partnervárosa 2007 óta Wadovice, ahol a Szentatyának óriási a tisztelete. Ezt a tiszteletet Wadowice mindenkori polgármestere, valamint a városvezetés ma is ápolja. Városunkban az önkormányzat és az Alföld Idegenforgalmáért Alapítány közös szervezésben 2015-ben a Szentatya emlékére egy városi emlék-konferencia valósult meg – tette hozzá.
Az égből is segíti a Wojtyla Barátság Ház szegényeit
Lévainé külön kitért a népkonyhára is.
– Sokunk véleménye szerint sem a Szűzanya, de Karol Wojtyla sem vette le a kezét a magyarokról. Érezzük, éreznünk kell, hogy a Szentatya mennyire segíti a kecskeméti Karol Wojtyla Barátság Központ gondozottainak a hétköznapjait. Közel két évtizede nagyon jól működik a központ. Azóta szinte minden nap van meleg étel a gondozottaknak, van egy biztos pont az életükben, amiben meg tudnak kapaszkodni, ahol szeretetet kapnak – tette hozzá.
Személyes emlékeit is felelevenítette
Ezt követően Jerzy Snopek történész, a Lengyel Köztársaság korábbi budapesti nagykövete vette át a szót, aki az elmúlt években már számos alkalommal részt vett a Wojtylás rendezvényeken. Beszédében személyes emlékeit elevenítette fel II. János Pál pápával kapcsolatban, és méltatta munkásságát is. A szentatyát személyiségének, jóságának köszönhetően világszerte szerették. Milliós tömegeket volt képes megszólítani. 129 országban járt, a legnagyobb zarándok pápa volt.
Wadowice számára óriási volt a gyász
Végül Bartosz Kaliński, Wadowice polgármestere – tolmács segítségével – osztotta meg gondolatait a 20 évvel ezelőtti szomorú napról.
– Megható számomra, hogy Kecskeméten is ilyen nagy tisztelettel adóznak Lengyelország nagy fia emlékének. 2005. április 2-án este hatalmas csend telepedett városunkra. Az emberek összegyűltek a főtéren, a bazilika előtt azon a helyen, ahol a fiatal Karol Wojtyla egykor gyermekkorában imádkozott. Néhányan csendben érkeztek, mások könnyeik között suttogva mondtak imát. Egymás után gyulladtak meg a gyertyák, beragyogva a teret. Minden korosztály képviseltette magát. Az idősek, akik emlékeztek rá kisfiúként, a szülők, akik pápasága alatt nőttek fel, és a gyermekek, akik még túl fiatalok voltak ahhoz, hogy teljesen megértsék, mi történik. Mindannyian együtt voltunk a fájdalomban és az imában. A veszteség-érzés mély volt, ugyanakkor mindannyiunkban ott élt az összetartozás és a hála érzése Karol Wojtyla életéért. Szelleme azóta is tovább él szívünkben – vallotta a polgármester.
Wadowice és Kecskemét
Pápaként II. János Pál mindig a békét, a szolidaritást és a népek közötti megértést hirdette. Wadowice és Kecskemét 2007-ben létrejött testvérvárosi kapcsolata ennek az eszmének a megtestesülése. A két várost nemcsak hivatalos egyezmény köti össze, hanem mély barátság is, amely hűen tükrözi Lengyelország és Magyarország szoros kapcsolatát.
Legyen ez az évforduló ösztönzés arra, hogy folytassuk azt a munkát, melyet II. János Pál elindított. A szeretetről, a békéről és az egységről szóló szavai legyenek iránymutatóak életünkben, és éljenek tovább a következő nemzedékek szívében – mondta Wadowice polgármestere.
A szegények ebédjét a megemlékezés napján Garaczi János, a Tanyacsárda egyik tulajdonosa biztosította a 120 szegény számára.