SZÍVBŐL GRATULÁLUNK A 25 ÉVES KECSKEMÉTI VÁROSSZÉPÍTŐ EGYESÜLETNEK
A Kecskeméti Városszépítő Egyesület
25 éves jubileumi vezetőségi ülése
az Építészet Világnapja alkalmából
2008. október 6. 10:00 óra
Liberté Étterem (Kecskemét, Szabadság tér 1.)
Október első hétfője a HABITAT , azaz mai értelemben az Építészet Világnapja. A Világnap célja, hogy felhívja a figyelmet az egységes cselekvésre annak érdekében, hogy a világon minden ember számára biztosítani lehessen az egyik legelemibb emberi jogot, azaz a kellemes otthont és a jó lakáskörülményeket.
A mai napon emlékezünk az Aradi Vértanúkra.
Ünnepi ülésünk sajtótájékoztatóval kezdődik, melynek témái az alábbiak:
1.) Rövid ismertető a Kecskeméti Városszépítő Egyesület közelmúltban végzett tevékenységéről, eredményeiről:
- Több előadást szerveztünk a Cifrapalotában a városélettel, illetve az épített környezettel kapcsolatban.
- A Nyári Kaszinó megmentéséért több civil kezdeményezés is összefogott és fellebbezést nyújtott be a lebontás ellen. A Kecskeméti Városszépítő Egyesület építészek segítségével az egyik hétvégén még fel tudta mérni az azóta már lebontott épületet.
- A „Az Év Legszebb Épülete, Felújítása és Kertje” pályázatot újra felélesztettük.
- Kiírtuk a „Főtéri ivókutak” pályázatot, amelyből kiállítást is rendeztünk az Erdei Ferenc Kulturális és Konferencia Központban, és összefoglaló jelentésünket eljuttattuk a Polgármesteri Hivatalba.
- A Rákóczi út revitalizációs terveinek vitája mind egyesületi, mind általunk szervezett lakossági fórumokon keresztül.
- Egyesületünk építési engedélyezésre beadta a Katolikus Bérház emléktábláját a Lordok Háza oldalfalára.
2.) Ez évi hátralévő rendezvényeink témái:
- 2008. novemberében vitafórum megszervezése Kecskemét közlekedéséről.
- Önálló honlap beindítása 2008. november 1-től.
- 2008. decemberében Jubileumi vacsora a korábbi, illetve jelenlegi városszépítő tagokkal.
- 2009. januárjában egyesületi rendezvény „A Mercédesz Kecskeméten, avagy milyen hatással lehet a gyár idetelepülése a városi életre” címmel.
- 2009. tavaszán „Az Év Legszebb Épülete, Felújítása és Kertje” pályázat újbóli kiírása.
- Ugyancsak 2009. tavaszán tavaszi nagytakarításra hívjuk Kecskemét lakosságát, melynek során a város közterein álló épületek graffiti mentesítésére, valamint az illegális plakátok letakarítására kerülne sor. (A hideg időjárás miatt idén ősszel ezt már nem tudjuk megtenni.)
- Folyamatos feladatunk lesz a Városháza pozitív visszajelzése esetén a főtéri ivókutak megvalósításához szükséges pénz megteremtése.
3.) A városvezetők figyelmének felhívása az alábbi témákban:
Az elmúlt időszakban több rendezvényünkön – elsősorban az általunk szervezett lakossági fórumokon – felmerültek olyan megoldatlan kérdések, amelyekre ezúton szeretném felhívni a figyelmet. A kérdéscsoport fő mozgatórugója a Rákóczi út revitalizációja volt. Egyesületünk nagyon szeretné, ha ez a folyamat elindulna. Éppen ezért hívjuk fel az alábbiakra a figyelmet:
- Kérjük a városvezetést, hogy a több mint 100 évvel ezelőtti terveknek, elképzeléseknek megfelelően próbáljon egy olyan vasútállomást építeni, építtetni közösen a MÁV-val, amely a Rákóczi út tengelyében lenne a mai vasútállomás mellett. Ezzel kapcsolatban elengedhetetlen, hogy az idetelepülő Mercédesz gyár képviselőivel is tárgyaljanak erről.
- A Városi Mozi sorsának rendezését nélkülözhetetlennek tartjuk.
- Sajnálattal értesültünk arról, hogy a város déli részén az Izsáki út mentén nem egészen 500 méteres körzetben minimum 5 bevásárlóközpont létesülhet. Így többek között a meglévő Szil-Coop, a KÉSZ Ipartelep, a nemsokára átadásra kerülő TESCO, a volt Vízmű Szolgálati lakások helyén élelmiszer diszkont, és nagy sajnálatunkra a Közép-Európai Egyetem területén létesítendő bevásárlóközpont. Ha ezek a tervezett beruházások megvalósulnak, teljesen magukba szívják a köztereken sétálókat, a vásárolni szándékozókat. Ezáltal vagy újra kell gondolnunk a Rákóczi út revitalizációjáról szóló elképzelésünket, vagy megálljt kell parancsolni ennek a plázaépítési láznak belvárosunkban. Ezen bevásárlóközpontok helye a város külső gyűrűjének környezetében van. Természetesen ez felveti azt a problémát, hogy a különböző városrészeket összekötő körútjaink befejezetlenek, így a mai közlekedésünk minden esetben a városközponton keresztül valósulhat csak meg. Javasoljuk ezen körgyűrűk mielőbbi befejezését.
- Ugyancsak a Rákóczi út revitalizációjával kapcsolatban merült fel a környékbeli területek megújításának szándéka is. Ezeken a városközponti részeken a nem megfelelő helyi szabályozás miatt a lakásépítésben érdekelt tőke olyan helyzet elé állítja építészeinket, hogy az addig 1-2 családos házak helyére 9 vagy akár 30 családot is befogadó épületeket tervezzenek. Ez elviselhetetlen környezeti terhelést ró a mi középkori utcarendszerből kialakult városi szövetünkre. Ezekben az utcákban normálisan sem közlekedni, sem parkírozni, sem pedig tartósan élni nem lehet majd. Nem beszélve arról, hogy az ott még megtalálható – adott esetben védett – polgári épületek lakóinak korábbi életkörülményei is romlanak ezzel. Éppen ezért minél előbb meg kell határozni az adott telekre építhető lakószámot.
- Ugyancsak a fórumokon merültek fel az alábbi jó szándékú észrevételek is:
a) Védett lakóépületeinknél sokkal több pénzt kell biztosítani arra, hogy a tulajdonosok folyamatos karbantartással, felújítással óvják azokat. Mint civil szervezet, mi is szeretnénk segíteni ebben a munkában úgy, hogy a megújításhoz szükséges ingyenes tanácsokkal látjuk el azokat, akik jelentkeznek nálunk ebbéli szándékukkal. Ezt megtehetik telefonon, faxon, e-mailben, valamint a városközpontban lévő székhelyünkön.
b) A hirdetések, reklámok nagy tömegű kihelyezését (pl. villanyoszlopokon) legalább a Kiskörút és az általa határolt belvárosban meg kell tiltani.
c) Külön kiemelnénk a Közép-Európai Egyetemmel kapcsolatban felmerült javaslatunkat, melyben kérjük a városvezetést arra, hogy az alapítvány által kezelt területet – mivel az alapító okiratban meghatározott céljait nem teljesítette – kérje el a város hasznosításra.
Kecskemét, 2008. október 6.
Király József
elnök